Kompania META nën hetim për… - Business Magazine Albania

Kompania META nën hetim për…

Andaj, Komisioni Irlandez i Mbrojtjes së të Dhënave (DPC) i kërkoi Meta-s të shtyjë trajnimin e modeleve të tij të mëdha gjuhësore (LLM) me përmbajtje publike nga përdoruesit e Facebook dhe Instagram. Meta shprehu zhgënjimin për kërkesën, duke vënë në dukje se kishte mbajtur të informuara autoritetet evropiane të mbrojtjes së të dhënave që nga marsi. Kompania deklaroi se, pa informacion lokal, nuk mund të ofronte një përvojë me cilësi të lartë, duke parandaluar kështu lëshimin e Meta AI në Evropë.

Ndërkohë, Apple dhe Meta ka të ngjarë të përballen me akuza sipas Aktit të Tregjeve Dixhitale të BE-së (DMA) përpara verës, thuhet në një raport tjetër. Komisioni Evropian, pasi ka nisur hetimet për Apple, Meta dhe Google në mars, i jep përparësi Apple dhe Meta. DMA synon të frenojë fuqinë e Big Tech, të nxisë konkurrencën nga rivalët më të vegjël dhe të lehtësojë lëvizjen më të lehtë midis shërbimeve konkurruese në internet.

Rregullatorët e BE planifikojnë të nxjerrin gjetje paraprake të ngjashme me akuzat antitrust deri në gusht, me Apple që pritet të akuzohet e para, e ndjekur nga Meta. Ndërsa Komisioni dhe Meta nuk pranuan të komentojnë, Apple përsëriti besimin e saj në përputhje me DMA dhe angazhimin e saj konstruktiv të vazhdueshëm me Komisionin. Gjobat mund të përfshijnë deri në 10 për qind të qarkullimit vjetor global të një kompanie për shkelje.

Apple ka të ngjarë të përballet me akuza sepse rregullat e saj e bëjnë të vështirë për zhvilluesit e aplikacioneve që t’u tregojnë përdoruesve ofertat jashtë App Store dhe ka shtuar tarifa të reja për zhvilluesit. Meta është duke u hetuar për modelin e saj të ri, ku përdoruesit ose paguajnë një tarifë abonimi ose japin pëlqimin për reklama në Facebook dhe Instagram.  phonearena

 

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0