Apple konfirmon planet për të punuar me Gemini të Google në të ardhmen - Business Magazine Albania

Apple konfirmon planet për të punuar me Gemini të Google në të ardhmen

Apple

Pas një prezantimi kryesor në WWDC 2024 që prezantoi Apple Intelligence dhe konfirmoi një partneritet që sjell akses ChatGPT në Siri përmes një marrëveshjeje me OpenAI , SVP Craig Federighi konfirmoi planet për të punuar me modele shtesë të palëve të treta. Shembulli i parë i dhënë nga ekzekutivi ishte një nga kompanitë me të cilat Apple po eksploronte një partneritet.

“Ne mezi presim të bëjmë integrime me modele të tjera, duke përfshirë Google Gemini, për shembull, në të ardhmen,” tha Federighi gjatë një bisede post-kyç. Ai shtoi se kompania nuk kishte “asgjë për të shpallur tani, por ky është drejtimi ynë i përgjithshëm”.

ChatGPT i OpenAI do të jetë modeli i parë i palës së tretë që do të marrë integrim në një moment më vonë këtë vit. Apple thotë se përdoruesit do të jenë në gjendje të hyjnë në sistem pa pasur nevojë të regjistrohen për një llogari ose të paguajnë për shërbimet premium. Sa i përket integrimit të asaj platforme me versionin e rinovuar iOS 18 të Siri , Federighi konfirmoi se asistenti zanor do të paralajmërojë një përdorues përpara se t’i dërgojë ata nga modelet e veta të brendshme.

“Tani ju mund ta bëni atë direkt përmes Siri-t, pa kaluar përmes një mjeti tjetër”, tha ekzekutivi i Apple.

“Është shumë e rëndësishme të kuptohet, Siri do t’ju pyesë përpara se të shkoni te ChatGPT. Pastaj ju mund të zhvilloni atë bisedë me ChatGPT. Nëse ka ndonjë informacion të dobishëm të referuar në pyetjen tuaj që mund të dëshironi t’i dërgoni ChatGPT-së, ne do t’ju pyesim, ‘A dëshironi të dërgoni këtë foto?’. Nga pikëpamja e privatësisë, ju jeni gjithmonë në kontroll dhe keni transparencë totale”, shtoi ai.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0