Dy astronautë të NASA-s të bllokuar në anije - Business Magazine Albania

Dy astronautë të NASA-s të bllokuar në anije

Anija Starliner e Boeing, e cila transportonte dy astronautë të NASA-s në “Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës” (ISS), nuk ka arritur në destinacion ​​që nga 5 qershori. Nuk është e qartë se kur anija kozmike, e cila përjetoi probleme teknike si rrjedhja e heliumit, do të mund të kthehet në tokë.

Problemet e rrjedhjes së heliumit u zbuluan në 5 pika të ndryshme gjë që bën të pamundur transportimin e astronautëve Butch Wilmore dhe Suni Williams në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS).

 

NASA njoftoi në platformën e mediave sociale X se do të mbajë një deklaratë për shtyp për këtë çështje në 18 qershor.

Astronautët ishin planifikuar të ktheheshin më 14 qershor, por data e kthimit u shty për në 22 qershor pasi Boeing dhe NASA po punojnë për të zgjidhur çështjet.

Starliner i Boeing mund të qëndrojë në ISS për një total prej 45 ditësh për shkak të karburantit të kufizuar. Nuk dihet ende se çfarë planifikon NASA nëse kalohet afati.

Starliner është anija e dytë kozmike e zhvilluar për të transportuar astronautët në ISS. Anija kozmike Dragon e SpaceX është përdorur për të transportuar astronautët në ISS që nga viti 2020. euronews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0