Raspberry Pi tani është një kompani publike - Business Magazine Albania

Raspberry Pi tani është një kompani publike

Raspberry Pi

Kush do ta kishte menduar se Raspberry Pi, prodhuesi i kompjuterëve të vegjël, të lirë, me një tabelë, do të bëhej një kompani publike? Megjithatë, kjo është pikërisht ajo që po ndodh: Raspberry Pi e vlerësoi IPO-në e saj në bursën e Londrës të martën në mëngjes me 2.80 £ për aksion, duke e vlerësuar atë në 542 milion £ ose 690 milion dollarë me kursin e sotëm.

Menjëherë pas kësaj, aksionet e kompanisë u hodhën me 32% në 3.70 £. Kjo do të thotë që Raspberry Pi mund të përfundojë duke mbledhur më shumë se 200 milionë dollarë gjatë procesit të IPO-së. Investitorët me pakicë nuk mund të blejnë ende aksionet e Raspberry Pi, pasi vetëm disa aksionarë institucionalë mund të tregtojnë aksionet e kompanisë tani. Investitorët me pakicë do të jenë në gjendje të blejnë dhe shesin aksione duke filluar nga e premtja.

Kohët e fundit, shumë kompani industriale kanë filluar të integrojnë Raspberry Pi në pajisjet e tyre. Kompania raporton se segmenti industrial dhe i integruar përfaqëson 72% të shitjeve të saj. Raspberry Pi ka shitur 60 milionë njësi që nga fillimi i tij. Vetëm në vitin 2023, Raspberry Pi gjeneroi 266 milionë dollarë të ardhura dhe 66 milionë dollarë fitim bruto.

Raspberry Pi Ltd, kompania publike, është degë tregtare e Fondacionit Raspberry Pi. Fondacioni thotë se dëshiron ta bëjë më të lehtë për njerëzit të mësojnë kodimin përmes një kompjuteri me kosto të ulët dhe të programueshëm. Ajo mbetet gjithashtu aksioneri kryesor i Raspberry Pi Ltd. Aksionarë të tjerë strategjikë në kompani përfshijnë ARM dhe Sony Semiconductor Solutions Corporation, një degë e Sony që prodhon sensorë imazhi për telefonat inteligjentë dhe komponentë të tjerë. ARM tha më parë se synonte të rriste aksionet e saj në Raspberry Pi përmes listimit publik.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0