Të vetëpunësuarit janë më të lumtur - Business Magazine Albania

Të vetëpunësuarit janë më të lumtur

Të vetëpunësuarit

Pas një studimi me 5000 punonjës, një grup kërkuesish britanikë arritën në përfundimin se ata që ishin të vetëpunësuar në sektorë të ndryshëm, ishin po ashtu persona më të suksesshëm në karrierën e tyre dhe ndiheshin më të kënaqur me kontributin e tyre profesional.

Në kohën e sipërmarrjes dhe freelancing, tendenca e vetëpunësimit është rritur ndjeshëm në vitet e fundit. Sipas një studimi të ri, personat e vetëpunësuar janë më të lumtur dhe më të angazhuar në punën e tyre se sa ata që punojnë në çdo profesion tjetër, citon The Independent.

Pas një studimi, ku morën pjesë 5000 persona, një grup kërkuesish britanikë arriti në përfundimin profesionistët e lirë në sektorë të ndryshëm ishim më të suksesshëm në karrierën e tyre dhe ndiheshin më të kënaqur me kontributin e tyre profesional. Studimi tregoi edhe mundësi më të mëdha për inovacion.

Autori i studimit, Peter Warr, profesor në Universitetin Sheffield, tha: “Profesionistët e lirë që punojnë në autonomi e vlerësojnë shumë lirinë që kanë. Ata kanë lirinë për të krijuar gjëra të reja, të shprehin këndvështrimin e tyre, të kenë ndikim, i cili shkon përtej rolit të tyre dhe të konkurrojnë me kompani dhe njerëz të tjerë”.

Ilke Inceoglu, bashkëautore në këtë studim, nga Universiteti i Exeter, shpjegoi se profesionistët e lirë marrin më shumë kënaqësi, pasi mendojnë se shpërblimet janë fryt i përpjekjeve të tyre individuale.

“Të kuptosh se sa të angazhuar janë njerëzit në punën e tyre është një mënyrë e vlefshme për të matur mirëqenien e tyre dhe tregon se duhet të shkojmë përtej thjesht kënaqësisë në punë”, tha zn. Inceoglu.
The Independent

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0