Problemet e shëndetit mendor tashmë mund të trajtohen falas dhe online? - Business Magazine Albania

Problemet e shëndetit mendor tashmë mund të trajtohen falas dhe online?

Problemet e shëndetit mendor tashmë do të trajtohen me anë të një programi online që i cili do të jetë i aksesushëm për të gjithë personat që kanë nevojë për ndihmë apo këshilla në Mbretërinë e Bashkuar .

CandO është krijuar për të ofruar mbështetje për personat e rritur në moshë, pra bëjnë përjashtim fëmijët, të cilët po luftojnë me probleme të shëndetit mendor dhe vetëdëmtimin.

Në shtatë vitet e fundit Këshilli i Qarkut Gloucestershire është duke investuar më shumë se 1.4 milion paund për të krijimin e një linje për të ofruar terapi falas.

CandO mund të aksesohet përmes telefonit, ku personat që mund të kenë problem të shëndetit mendor ose janë në gjendje akthi apo depresioni mund të komunikojnë me zë ose me tekst.

Gjithashtu ata mund të zgjedhin në kenë biseda virtual në internet ose në adresat e tyre të email-it.

Aplikacioni ose siç e kanë quajtur ndryshe shkencëtarët “një vesh dëgjues” ka për synim të ndihmojë ata të cilët kanë vërejtur shenja dhe simptoma të përkeqësimit të shëndetit të tyre mendor.

Përdoruesit mund të zgjedhin të mbeten anonim, faqja online do të jetë e aksesueshme në çdo ditë të viti nga ora 14:00 deri në orën 21:00 (me orë lokale).

Drejtoresh e Shëndetit Publik në Këshillin e Qarkut Gloucestershire, Siobhan Farmer tha: Ne jemi të përkushtuar t’i ndihmojmë të gjithë që të kujdesen për shëndetin e tyre mendor apo të miqve të tyre. Marrja e ndihmës dhe mbështetja në fillim është thelbësore për të parandaluar përkeqësimin e simptomave, Linja e re e ndihmës “Connect and Offload” është një risi e re e shkëlqyer për gamën e  shërbimeve mbështetëse të shëndetit mendor të disponueshme në Gloucestershire  dhe e di që do të bëjë një ndryshim për individët, familjet dhe miqtë e tyre.

Numri i personave të cilët vuajnë nga stresi, ankthi depresioni apo sëmundje të tjera dhe më të rënda të shëndetit mendor është gjithnjë në rritje. Ndërkaq përpjekjet për të ndaluar pasojat e tyre tek njerëzimi janë të vazhdueshme.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0