Pse vetë-mjeshtëria është çelësi i rritjes personale - Business Magazine Albania

Pse vetë-mjeshtëria është çelësi i rritjes personale

Pse vetë-mjeshtëria është çelësi i rritjes personale

Suksesi në publik shpesh shkon dorë për dore me suksesin në jetën tuaj personale. Për ta arritur këtë, ju duhet të keni një formë kontrolli, qoftë të brendshëm apo të jashtëm. Megjithatë, kontrolli i jashtëm ju vendos në mëshirën e të tjerëve, ndërsa kontrolli i brendshëm ju vendos në mëshirën tuaj. Mjeshtërimi i vetes dhe mësimi i kontrollit të impulseve tuaja është çelësi i suksesit dhe rritjes personale, argumentojnë trajneri transformues Juan Pablo dhe folësi motivues Jay Jay.

Juan Pablo Barahona, i njohur si JuanPa, është një lider transformues, folës dhe mësues i jogës holistike që beson në vetë-mjeshtërinë si një mënyrë për të shfrytëzuar fuqinë tuaj të brendshme për të arritur sukses. Nga ana tjetër, Joshua Jayaweera, i njohur si Jay Jay, është një folës ndërkombëtar dhe prezantues televiziv që avokon trajnimin e mendjes për të arritur mjeshtërinë personale. Përmes ngjarjeve të tyre ndërkombëtare të foljes, të dy liderët kanë mundësuar që audiencat e tyre të zotërojnë veten e tyre të brendshme për të arritur rritje dhe sukses personal.

Çfarë është Vetë-Mjeshtëria?

Mjeshtëria është aftësia dhe njohuria e plotë në një ose më shumë subjekte. Vetë-mjeshtëria është të çoni mjeshtërinë një hap më tej duke kuptuar plotësisht kush jeni ju në thelb dhe çfarë ju drejton. Për të qenë plotësisht mjeshtër i vetes, duhet të zbuloni fuqinë tuaj të brendshme dhe të merrni përgjegjësi të plotë për jetën tuaj. Është njohja e frikërave tuaja dhe gjetja e mënyrave për t’i zotëruar ato frikëra. Vetë-mjeshtëria nuk është një detyrë një-ditore; është një proces dhe një udhëtim i përjetshëm ku zbuloni mënyra të reja për të zotëruar veten çdo herë.

A është me të vërtetë e rëndësishme Vetë-Mjeshtëria?

“E marr këtë pyetje shumë herë,” qesh JuanPa. “Përgjigja është po. Nuk mund të rriteni plotësisht nëse nuk keni zotëruar plotësisht veten. Transformimi duhet të vijë nga brenda.” Vetë-Mjeshtëria ju ndihmon të zhvilloni zakone, qëndrime dhe besime që do t’ju mundësojnë të jetoni jetën tuaj në mënyrë të plotë. Ju lejon të zhvilloni aftësinë për të kontrolluar plotësisht veten në çdo situatë pa iu dorëzuar dëshirave tuaja. Bëheni më të disiplinuar dhe të qëndrueshëm kur bëhet fjalë për arritjen e qëllimeve tuaja. “Vetë-Mjeshtëria ju ndihmon të arrini qartësi për gjërat e rëndësishme në jetën tuaj dhe ju mundëson të prioritizoni atë që duhet të prioritizohet. Gjithashtu ju ndihmon të kontrolloni impulset emocionale, duke ju lejuar të merrni vendime racionalisht në vend të emocionalisht,” shton Jay Jay.

Lexo edhe:TikTok sfidon Google, ndërsa pa zhurmë lançoi aftësitë e kërkimit të imazheve në TikTok Shop

Si mund të arrihet Vetë-Mjeshtëria?

Arritja e vetë-mjeshtërisë është vetëm për ata që janë të gatshëm të përballen me veten dhe të bëjnë gjëra që herë pas here mund të jenë të dhimbshme për përmirësimin e të ardhmes së tyre. Për shembull, diçka mund të duket e mirë në afat të shkurtër, por jo e dobishme në qëllimet tuaja afatgjata. Dikush që ka zotëruar veten e tij të brendshme do të dijë se duhet të lërë kënaqësinë afatshkurtër për hir të planeve të tij afatgjata. “Çelësi i vetë-mjeshtërisë është të kesh durim, ndershmëri, ekselencë, pastërti dhe besim; durimin dhe përmbajtjen për të lejuar gjërat të ndodhin në kohën e tyre në vend që të përpiqesh t’i detyrosh gjërat dhe të përfundosh i frustruar,” thotë JuanPa. Ndershmëria ndaj vetes dhe të qenit i vërtetë me fjalët tuaja, qoftë ndaj vetes apo të tjerëve. “Të japësh gjithçka në çdo gjë që bën për të shkëlqyer në çdo gjë. Të jesh i pastër në trupin tënd përmes një stili jetese të shëndetshëm – dietë, ushtrime dhe gjumë të mjaftueshëm. Të kesh besim në veten tënde dhe në rrugën që ke zgjedhur për jetën tënde. Të gjitha këto janë disa nga vlerat që ju nevojiten për të arritur vetë-mjeshtërinë,” thotë Jay Jay. Pra, cilat janë hapat që mund të merrni për të zotëruar plotësisht veten dhe për të çliruar potencialin tuaj të plotë? Ka disa prej tyre që mund të klasifikohen gjerësisht në katër.

Vetëdija

Ky është hapi i parë në vetë-mjeshtëri, ku gërmoni thellë për të mësuar më shumë rreth vetes. Kjo përfshin analizimin e së kaluarës dhe të së tashmes dhe mësimin për të jetuar në të tashmen në çdo kohë. Vetëdija përfshin fitimin e njohurive mbi besimet dhe vlerat tuaja dhe analizimin e emocioneve dhe veprimeve tuaja për të përcaktuar parimet tuaja. “Mund të arrini kontrollin mbi jetën tuaj vetëm kur kuptoni veten,” shpjegon JuanPa. “Vetëdija ju ndihmon të jeni në të tashmen që të jeni të vetëdijshëm për mendimet dhe emocionet tuaja,” elaboron Jay Jay.

Njohuria për veten

Vetëdija çon në njohurinë për veten, ku kuptoni vlerat, qëllimin dhe parimet tuaja në jetë dhe si i zbatoni ato në jetën tuaj. Jay Jay pohon, “vetëdija ju fuqizon të fitoni njohuri mbi pikat tuaja të forta dhe si t’i bëni ato më të mira, dhe dobësitë tuaja dhe të përmirësoni veten. Gjithashtu dini zonat ku jeni të mirë dhe ato ku po luftoni.”

Zhvillimi personal

Pasi jeni të vetëdijshëm për veten, është koha të filloni të veproni mbi pikat e forta dhe dobësitë që keni identifikuar. JuanPa shpjegon, “duhet të bëni zgjedhje për përmirësimin tuaj dhe të siguroheni që ndiqni zgjedhjet tuaja me veprime. Duhet të jeni të gatshëm të ndërmerrni çdo veprim të nevojshëm që të bëni ndryshime në jetën tuaj.”

Vetë-mjeshtëria

“Kur keni kaluar nëpër vetëdije, njohuri për veten dhe zhvillim personal, bëhet e mundur të arrini vetë-mjeshtërinë,” ndan Jay Jay. “Me më shumë qartësi dhe kontroll, mund të fokusoheni në vizionet dhe qëllimet tuaja dhe të hartoni plane për t’i arritur ato,” përfundon JuanPa.

entrepreneur

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0