7 zakone që njerëzit e suksesshëm praktikojnë gjatë ditës së tyre - Business Magazine Albania

7 zakone që njerëzit e suksesshëm praktikojnë gjatë ditës së tyre

7 zakone që njerëzit e suksesshëm praktikojnë gjatë ditës së tyre

Një gjë që i ndan njerëzit e suksesshëm nga njerëzit jo dhe aq të suksesshëm: qëllimi. Do të thotë, nëse ngrihesh çdo ditë dhe thjesht bregun kudo që të çojnë ngjarjet dhe situatat, do të përfundosh diku tjetër përveç vendit ideal. Për të arritur potencialin tuaj maksimal, ju duhet të drejtoni rrugën tuaj nëpërmjet zakoneve të përditshme që ju nxisin suksesin. Këtu janë gjërat që thuajse dy duzina drejtues thonë se i ndihmojnë ata të ecin përpara në biznes dhe jetë.

1. Merrni 10 minuta në ditë për të qenë mirënjohës

– Kristian Selchau-Hansen, bashkëthemelues dhe CEO i Formation, një kompani softuerësh që punon me markat e Fortune 500 për të optimizuar udhëtimin e klientëve përmes përvojave të marketingut të personalizuar, thotë:

“Unë i kujtoj të gjitha gjërat në jetën time që mund të jenë shumë të këqija dhe për rrjedhojë, vlerësoj shumë atë që jam në të vërtetë. Vlerësoj bashkëshorten dhe familjen time të mrekullueshme dhe mundësinë për të ndërtuar një kompani fantastike. Këto 10 minuta në ditë më ndihmojnë të qëndroj i fokusuar në atë që është e rëndësishme dhe të menaxhoj biznesin tim”.

2. Lidhuni me të tjerët

– Dr. Laura Hamill, kreu i personelit në Limeade, një kompani mbi eksperiencën e punonjësve që u shërben qindra klientëve; kreu i shkencave të Institutit Limeade, thotë:

“Gjithmonë përpiqem të gjej kohë gjatë ditës për t’i pyetur njerëzit se çfarë po ndodh në jetën e tyre dhe se si po i përballojnë gjërat. Është e rëndësishme të keni këto lloj lidhjesh dhe ndërveprimesh të përditshme me njerëzit përreth jush për të nxitur ndjenjën e komunitetit.”

3. Jini vetë-kritikë

– Sean Chou, Drejtor i Përgjithshëm i Catalytic, një cloud automatizimi, i cili ka fituar 44.2 milionë dollarë financim, thotë:

“Unë përpiqem të qëndroj i përulur duke kritikuar veten, duke parë gabimet e mia të mundshme, duke marrë përgjegjësinë për dështimet dhe duke kërkuar feedback kritik. Kjo më shtyn të përpiqem gjithmonë të përmirësohem jo vetëm në karrierën time, por edhe në jetën time personale.”

Lexo edhe:Disa mënyra si mund të keni rezultate nga njerëz që nuk janë si ju

4. Gjithmonë kthehuni në planin tuaj fillestar

– Stanton Jandrell, bashkëthemelues dhe CEO i Fraxion, thotë:

“Si një person që është marrë me maratona, unë kam përdorur eksperiencat e mia duke rritur jo vetëm forcën time fizike, por edhe forcën time mendore, e cila ka kaluar në shumë vështirësi gjatë jetës sime. Fillimi dhe drejtimi i një biznesi është i ngjashëm. Nëse është një dëmtim ose një dështim produkti, duhet të vazhdoni të praktikoni dhe gjithmonë të ktheheni në planin tuaj, pavarësisht nga devijimet gjatë rrugës.”

5. Filloni ditën herët, me qetësi dhe shkruani

– Jeff Ton, SVP i zhvillimit të produkteve dhe aleancave strategjike në InterVision, një ofrues strategjik i shërbimeve (SSP) që trajton nevojat teknologjike të ndërmarrjeve, thotë:

“Kam zbuluar që nëse ngrihem para pjesës tjetër të shtëpisë sime, ulem në zyrën time me një filxhan kafeje të këndshme dhe shkruaj, më ndihmon të përqendrohem tek detyrat dhe të realizoj shumë gjëra para se të zhytem në ditën time të punës. Ajo ndryshon plotësisht edhe mirëqenien time, e cila fuqizon pjesën tjetër të ditës.”

6. Bëni disa shëtitje në ditë

– Jeb Banner, themelues i dy organizatave jofitimprurëse dhe CEO e themelues i Boardable, një kompani softuerike, thotë:

“Kam zbuluar se mund të bëj biseda të mira, të qetësoj mendjen time dhe në përgjithësi të jem më produktiv nëse bëj shëtitje të shkurtra periodike gjatë ditës. Studimet tregojnë se lëvizja fizike mund të ulë kortizolin dhe të çlirojë endorfinë. Një shëtitje e shpejtë gjithashtu përmirëson funksionimin e trurit dhe lufton depresionin për shumë njerëz. Unë e filloj mëngjesin me një shëtitje me veten për t’u përgatitur për ditën. Në mes takimeve ose pasditeve, unë dal jashtë zyrës për një shëtitje dhe shpesh ftoj një koleg së bashku me mua. Këto lloj shëtitjesh më sjellin në biseda të sinqerta me kolegët gjë që është e vështirë për t’u arritur në një sallë konferencash. Për mua, ky zakon është bërë një domosdoshmëri në jetën time, si në punë ashtu edhe në shtëpi.”

7. Shkruani top 3 detyrat e para për ditën

– Sarah Bird, CEO e Moz, një kompani online për SEO, thotë:

“Para se të shikoj email-in, mediat sociale, ose të dëgjoj lajmet, shkruaj tre gjërat më të rëndësishme për mua që duhet të bëj atë ditë. Kjo më lejon të përqendrohem në prioritetet e mia dhe të jem më e fokusuar në punën time.”

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0