Disa mënyra si mund të keni rezultate nga njerëz që nuk janë si ju - Business Magazine Albania

Disa mënyra si mund të keni rezultate nga njerëz që nuk janë si ju

Disa mënyra si mund të keni rezultate nga njerëz që nuk janë si ju

Një gjë është e sigurt në çdo biznes — jo të gjithë me të cilët duhet të merreni do të jenë si ju, ose do t’ju pëlqejnë (dhe anasjelltas). Këta njerëz mund të përfshijnë një nga partnerët tuaj të biznesit, një investitor, një shitës kryesor ose edhe një nga klientët tuaj më të mirë.

Të gjithë kemi dëgjuar histori problemesh të biznesit që vijnë nga njerëz që janë aq të ndryshëm sa që nuk mund të shkojnë dot mirë. Disa nga këto janë të hershme, duke përfshirë dallimet e Steve Jobs me John Sculley. Disa janë më aktuale, të tilla si mundimet e investitorëve të Uber që sfidojnë themeluesin Travis Kalanick dhe betejat e përditshme politike që rrethojnë ish-presidentin Donald Trump.

Në një aspekt më pozitiv, ndërsa bota e biznesit bëhet një hapësirë ​​globale, të gjithë ne duhet të mësojmë të jetojmë dhe të punojmë me njerëz të kulturave, feve dhe opinioneve politike shumë të ndryshme, si dhe brezave dhe gjinive të ndryshme. Ju duhet të menaxhoni dhe të veproni brenda ekipeve gjithnjë e më të ndryshme, dhe suksesi juaj në karrierë, ose në ndërtimin e biznesit tuaj, varet nga kjo.

Më poshtë do të gjeni një sërë strategjish dhe mjetesh për të komunikuar përmes barrierave kulturore dhe të tjera, duke përfshirë njerëzit që nuk ju pëlqejnë nga Kelly McDonald, një eksperte e njohur marketingu dhe komunikimi e specializuar në marketingun multikulturor dhe të diversitetit.

1. Kuptoni se ata nuk po përpiqen të jenë të vështirë.

Shumica e njerëzve me të cilët duhet të përballeni në fillimin dhe drejtimin e një biznesi janë thjesht ata që janë. Ata po sillen ashtu si janë socializuar– janë shuma e mënyrës se si u rritën, ndikimeve kulturore dhe dinamikave e roleve të mëparshme. Mos lejoni që emocionet tuaja apo ato të tyre të pengojnë komunikimin.

2. Mos u mundoni t’i ndryshoni ato.

Jini civil dhe diplomatik. Njerëzit mund të ndryshojnë veten, por ju nuk mund t’i ndryshoni ata. Cilado qoftë sjellja e tyre ndaj jush (ose biznesit tuaj), qëndroni pozitiv dhe profesional dhe trajtojeni personin tjetër me mirësjellje dhe respekt. Mos lejoni që tensioni të përshkallëzohet si dhe presioni i gjakut, dhe shëndeti juaj do t’ju falënderojnë për këtë.

3. Rregulloni pritshmëritë tuaja që të gjithë mendojnë si ju.

Njerëzit e biznesit vijnë nga prejardhje dhe përvoja të ndryshme, ndaj mos prisni që sjellja dhe opinionet e tyre të përputhen gjithmonë me tuajat. Pranoni se ka shumë pak të drejta dhe gabime absolute në biznes, ndaj prisni këndvështrime të ndryshme dhe mos lejoni askënd të shtypë butonat tuaj.

Lexo edhe: Eksperti i komunikimit: “3 gjëra që bëjnë njerëzit me besim tek vetja kur flasin në publik “

4. Përqëndrohuni në biznesin në fjalë dhe në marrjen e rezultateve.

Ju jeni atje për të bërë një punë, dhe ata po ashtu. Marrëdhëniet e suksesshme të punës nuk duhet të jenë të rrënjosura në pëlqimin e njëri-tjetrit. Përqëndrohuni në rezultatin që po kërkoni dhe çfarë ju dhe homologu juaj duhet të bëni për të arritur atje. Suksesi ka të bëjë me bashkëpunimin, respektin, zgjidhjen e problemeve dhe punën së bashku.

5. Pranoni të mos pajtoheni pa u gjykuar.

Të thuash “Unë e shoh ndryshe” nuk është as gjykuese dhe as luftarake dhe nuk do të thotë se po përpiqesh të “fitosh argumentin” ose ta bindësh personin tjetër të ndryshojë mendimin e tij. Ai shpërndan tensionin dhe mund të çojë në një bisedë konstruktive që ju lejon ju dhe bashkëpunëtorët tuaj të punoni së bashku në mënyrë produktive.

Në të gjitha rastet, është e rëndësishme të jeni pozitiv dhe të mbani një qëndrim të mundshëm. Njerëzit shmangin negativitetin dhe ata tërhiqen nga pozitiviteti. Ju mund të bëheni një rol model , një udhëheqës dhe një aleat për shumë anëtarë të ekipit, gjë që do të çojë në përparime dhe rezultate edhe në situatat më të papajtueshme. Një qëndrim pozitiv mendor do të përmirësojë gjithashtu shëndetin tuaj dhe do t’i shtojë vite jetës suaj.

Vetëm mos harroni se keni një biznes ose një karrierë për të drejtuar. Ekspertët janë të bindur se një fuqi punëtore e larmishme, duke përfshirë njerëz me vlera dhe perspektiva të ndryshme, çon në vendime dhe zgjidhje më të mira — në fund të fundit në rritje të mundësive të biznesit, fitimeve dhe kënaqësisë.  Mësoni të merreni me diversitetin dhe jini lideri që keni dashur gjithmonë të jeni.

Inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0