Keni hyrë ndonjëherë në një dhomë dhe nuk e mbani mend se çfarë po bëni atje? Neuroshkenca ka një fjalë për këtë dhe truke të thjeshta për të ndihmuar - Business Magazine Albania

Keni hyrë ndonjëherë në një dhomë dhe nuk e mbani mend se çfarë po bëni atje? Neuroshkenca ka një fjalë për këtë dhe truke të thjeshta për të ndihmuar

Neuroshkenca

Jeni ai lloj personi që harron shpesh çelësat, ku e parkoi makinën, ose emrin atij personi që keni pasur një bisedë të shpejtë? Kjo është arsyeja pse mund të jeni gjithmonë në kërkim të këshillave, dhe sidomos atyre të bazuara në prova, se si mund të forcohet kujtesa. 

Ka dhe shumë raste të tjera të tipit: mund të harroni të futeni në një Zoom që e kishit planifikuar, apo të hyni në një dhomë dhe të mos kujtoni se përse u futët atje, e shumë të tjera. Të gjitha këto janë shembuj të harresës së ndonjë plani ose detyrimi të së ardhmes, dhe kjo është një formë e ndryshme e kujtesës, që përfshin pjesë krejtësisht të ndryshme të trurit. Shkencëtarët e quajnë atë memorie të ardhshme.

“Kujtesa zakonisht do të thotë të kujtosh gjëra që kanë ndodhur tashmë. Por, kujtesa e ardhshme është aftësia për të kujtuar të bësh diçka në të ardhmen, si p.sh. ndalimi për të marrë qumësht gjatë rrugës për në shtëpi nga puna, telefonatë nënës në ditëlindjen e saj  e të tjera”, shpjegoi së fundmi neuroshkencëtarja Sarah Ranskin në The Conversation.

Kujtesa e ardhshme funksionon ndryshe

Hulumtimi i Ranskin fokusohet në të kuptuarit se si funksionon kujtesa e ardhshme për të ndihmuar ata që luftojnë me të për të forcuar aftësitë e tyre. Ju mund të shikoni postimin e plotë të Ranskin për një zhytje të thellë në shkencën se si ne kujtojmë detyrimet e ardhshme, duke përfshirë një diskutim të detajuar të rajoneve të ndryshme të trurit të përfshira.

Por, një kuptim i përgjithshëm është ky: të kujtosh angazhimet e ardhshme përfshin zona të ndryshme të trurit sesa të kujtosh ngjarjet dhe faktet e së kaluarës, por si format e tjera të kujtesës, aftësitë shpesh ulen me kalimin e moshës. Hulumtimet tregojnë faktorë të tjerë si përdorimi i alkoolit, apo kushte të caktuara, si Parkinson dhe MS. Të gjitha këto janë magjepsëse, por jo vërtet praktike. Por, nëse vazhdoni të qëndroni në dhomë duke pyetur veten se për çfarë keni ardhur, a mund të ndihmojë shkenca?

Katër metoda për memorie më të mirë të mundshme

Sigurisht. Studiues të shumtë janë duke punuar në trajnime dhe ushtrime për të ndihmuar persona me lëndime të trurit, por një efekt anësor i lumtur i këtij hulumtimi është fakti se mund të ndihmojë edhe ata që herë pas here janë të hutuar. Kjo perfshin: 

  • Imazhe vizuale. Shenjat vizuale kanë një aftësi të fuqishme për të nxitur kujtesën e ardhshme. “Bëni një regjistrim të shkurtër në telefonin tuaj, ose bëni një foto për t’ju kujtuar se ku është parkuar makina juaj. Ka edhe aplikacione specifike të krijuara për t’ju ndihmuar, si Remember the Milk ashtu edhe Todoist kanë versione falas, ose nëse ka një artikull që nuk dëshironi ta harroni, vendoseni para derës që të mos e humbisni”, sugjeron Ranskin.

  • Rutinë. Merrni parasysh përdorimin e sinjaleve të kohës duke vendosur gjithmonë angazhimin e ardhshëm për të njëjtën kohë. “Nëse keni një detyrë të rëndësishme ditore, si detyrat e shtëpisë ose ushtrimet, lini të njëjtën kohë çdo ditë për të”, shkruan Ranskin. 

  • Duke vokalizuar. “Tek shumë njerëz, diçka që quhet zbatimi i qëllimeve ndihmon. Vetëm thuaj me zë të lartë” “Kur të lind situata X, unë do të performoj Y”, shton Ranskin. 

  • Imponoje atë. Për të tjerët, lëvizja funksionon më mirë sesa të folurit. ” Veproni qëllimin sapo të vendosni se dëshironi ta bëni atë. Pra, nëse doni të mbani mend të ujisni bimët tuaja kur të ktheheni në shtëpi, bëni pantomimën. Përdorimi i pjesëve të trurit që kontrollojnë muskujt tuaj mund të ndihmojë në forcimin e qëllimit”, udhëzon Rankin. 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0