Të gjithë, përfshirë Facebook, e dinë se do të ishim më të lumtur pa të dhe ndërprerja e së hënës e dëshmoi këtë - Business Magazine Albania

Të gjithë, përfshirë Facebook, e dinë se do të ishim më të lumtur pa të dhe ndërprerja e së hënës e dëshmoi këtë

Facebook

Pas përdorimit të Facebook për më shumë se gjysmë dekade mund të themi me siguri se shumica e njerëzve që përdorin Facebook gjithashtu e urrejnë atë.

Diskursi rreth asaj se si Facebook është një vend plot dezinformata dhe urrejtje nuk është aspak i ri. Sidoqoftë, shumë gjëra kanë ndodhur në këto ditët e fundit që ndihmojnë në hedhjen dritë mbi ndikimin aktual të Facebook në jetën e përditshme të përdoruesve të tij dhe botës.

E hënë, 4 tetor 2021, një ditë që do të ngelet në histori për titanin e mediave sociale, Facebook, pasi kanalet e kompanisë u mbyllën për disa orë.

Lexoni: Ndalojnë së funksionuari Facebook, Instagram dhe WhatsApp

A ishim të gjithë më të lumtur kur Facebook u mbyll?

Për të gjithë, shfletimi i kanaleve të mbetura të mediave sociale do të bënte që të besohet se të gjithë po kalonin një ditë mjaft të mirë gjatë ndërprerjes 6 orëshe që preku Facebook, Instagram, Messenger, WhatsApp dhe Occulus.

Dita e tmerrshme, jo e mirë, shumë e keqe e Zuckerberg filloi me rezultatin e intervistës 60 Minuta të së dielës në mbrëmje, në të cilën Frances Haugen, një ish-punonjëse e Facebook, hodhi dritë mbi praktikat më pak etike të Facebook.

Deri në mesditë, ndërsa po luftonte me dëshmitë e brendshme të politikave, i gjithë Facebook-u u rrëzua.

Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp dhe madje edhe Occulus u prekën të gjithë për 6 orë nga mëngjesi i hershëm deri në mbrëmje, sipas orës lokale. Facebook që atëherë ka deklaruar se ndërprerja e paparë është shkaktuar nga një problematikë e Facebook.

Ndërsa ndërprerja zhgënjeu konsiderueshëm përdoruesit, tallja nga platformat e tjera të mediave sociale dhe në përgjithësi ishte e papërshtatshme, shumë dukeshin të kënaqur me mbylljen.

Dhe ka kuptim, duke pasur parasysh provat që Frances Haugen ka sjellë, e cila tregon se Facebook e di se ka efekte serioze negative në shëndetin mendor të përdoruesve të tij.

Në dokumentet e publikuara nga Haugen, bëhet e qartë se Facebook e di se ka një ndikim negativ si në individë ashtu edhe në shoqëri.

Facebook ka dëshmi se shkakton nyje negative të reagimeve të shëndetit mendor tek vajzat adoleshente në Instagram dhe se algoritmi i tij i detyron subjektet politike të marrin qëndrime më agresive dhe inflamatore vetëm për të mbetur të rëndësishëm në platformën e tyre.

Facebook nuk ka dhe nuk ka pasur kurrë interesat tona më të mira në zemër.

Nuk është gabim që kur Facebook përballet me një “konflikt interesash midis asaj që ishte e mirë për të mirën publike dhe asaj që ishte e mirë për Facebook”, kompania vazhdimisht zgjedh fitimin mbi njerëzit.

Lexoni: Skenarët e “rënies” së Facebook! Kompania merr dy goditje në një ditë, Zuckerberg “humb” 7 mld lekë për një orë

Pra, ndërsa ne të gjithë po shijojmë shakatë dhe memet për Facebook, është një ide e mirë të mendoni se si ishte jeta gjatë atyre 6 orëve qetësi.

Sigurisht, platformat e tjera të mediave sociale ishin në dispozicion dhe panë një rritje të shëndetshme në trafik, por Facebook ishte zhdukur dhe është i pakrahasueshëm në hapësirën e mediave sociale.

Dhe mbase jeta ishte më mirë kështu.

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0