LaPiat, Startup-i nga Toronto ju fton të shisni ushqimet që gatuani nga kuzhina juaj


Për të gjithë ju që gatuani në shtëpitë tuaja dhe mburreni me gatimet që bëni, tani është shansi juaj që të provoni këtë eksperiencë. Një aplikacion i ri që ju lejon të shisni ushqimet e gatuara në shtëpi, po lançohet në Toronto këtë Qershor, duke ju lejuar të bëni para’ nga krijimet tuaja origjinale.

I etiketuar si një “aplikacion për ndarjen e ushqimit – Food Sharing”, LaPiat, startup-i nga Toronto dëshiron të lidhë përdoruesit e uritur me njerëz që duan të gatuajnë në shtëpi.

Në vend që t’i lidhë përdoruesit me restorantet ekzistuese, aplikacioni synon të krijojë një rrjet të kuzhinës nga persona me prejardhje të ndryshme, duke shitur të gjitha llojet e artikujve ushqimor përtej restoranteve.

Nëse jeni duke bërë një vakt dhe ndodh që të keni një pjesë shtesë, ju mund ta vendosni këtë pjatë në LaPiat dhe të shihni nëse ka ndonjë person të uritur të interesuar, ndërsa mund të bëni disa para shtesë në të njëjtën kohë.

Lexoni: Si të sillemi kur shkojmë në një restorant?

Sipas website të saj, LaPiat, startup-i nga Toronto po e etiketon veten si një “revolucion në industrinë ushqimore” duke provuar ushqime të ndryshme dhe duke zvogëluar mbetjet ushqimore.

“Gatimi është leva më themelore e fuqizimit ekonomik dhe industria ushqimore e ka arritur atë përmes thyerjes së barrierave të rrepta të hyrjes,” thuhet në site.

Aplikacioni, i cili do të jetë i disponueshëm për telefonat Apple dhe Android, u lejon përdoruesve të aksesojnë ushqimet që janë në dispozicion në zonën e tyre dhe të kenë mundësi për të kontaktuar kuzhinierin për më shumë informacion.

Ashtu si Uber, kuzhinierët me LaPiat mund të regjistrohen përmes aplikacionit dhe të caktojnë oraret dhe menutë e tyre.

Lexoni: 5 Restorantet më të mira në Tiranë, sipas të rinjve

Aplikacioni nuk garanton cilësinë dhe ndonëse gatimet “kontrollohen personalisht nga ekipi i LaPiat dhe mbahen në standarde të larta,” mënyra se si këto standarde do të respektohen nuk është ende e qartë.

“Në përputhje me rrethanat, siguria e ushqimit mbetet përgjegjësia përfundimtare e kuzhinierit prej të cilit blini,” shkruhet në faqjen zyrtare te LaPiat, Startupi nga Toronto i cili po tenton të ndryshojë mënyrën se si ushqehemi.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale