Si të krijoni një markë që njerëzit ta duan? - Business Magazine Albania

Si të krijoni një markë që njerëzit ta duan?


Në fund të ditës, ne jemi të gjithë thjesht qenie njerëzore të ulur rreth kompjuterëve dhe pajisjeve tona, duke treguar histori.

Kompanitë që e kuptojnë këtë në mënyrë intuitive janë ato që po ndërtojnë markat që shndërrohen në perandori. Ata krijojnë produkte dhe mjete që nuk mund ta imagjinojmë tjetën tonë pa to, si Google apo Apple.

Nëse pyesni dikë për kompjuterin e tyre Mac dhe përse e kanë blerë atë, ata ndoshta do t’ju japin një përgjigje të tillë si psh. është një pajisje e mrekullueshme ose është me të vërtetë e shpejtë dhe të gjitha këto arsye janë të vërteta. Por ato nuk janë baza përse njerëzit kthehen tek ato vazhdimisht.

Lexoni: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni patjetër kur doni të krijoni një brand

Fushata klasike reklamuese e Apple, mendon ndryshe, është karta e thirrjes së një marke që kërkon të vendosë veten si alternativë ndaj status quos.

Në ditët e para të industrisë kompjuterike, biznesi i madh dhe teknologjia vendosën standardet dhe konformiteti ishte rendi i ditës. Apple sfidoi këto pritshmëri dhe u përqëndrua në individualitetin.

Produktet e Apple, me përqafimin e tyre të fortë të veçantisë së përdoruesve të tyre, flasin me shumë prej nesh. Marka e Apple ka arritur të lidhet me të gjithë ne të çuditshmit, ëndërrimtarët, vizionarët dhe guximtarët.
Duke na thënë se është në rregull të mendosh ndryshe, në thelb duke na dhënë leje.

  1. Merrni kohë për të krijuar historinë tuaj

Në thelb të markave të mëdha janë historitë e mrekullueshme. Në mënyrë që njerëzit të bien në dashuri me produktin apo shërbimin tuaj, ju keni nevojë për një histori të fuqishme që është themeli mbi të cilin është ndërtuar gjithçka. Kjo është punë e rëndësishme. Është e domosdoshme për të marrë kohë për të krijuar historinë e brendshme të kompanisë suaj.

A përdorin njerëzit Google, sepse është vetëm një motorr kërkimi i shpejtë dhe ju jep një mal shërbimesh dixhitale falas? Sigurisht. Por kur Google doli si motorr kërkimi, kishte një sfond të bardhë origjinal, ngjyra të thjeshta dhe emrin qesharak që ishte në gjendje të lidhej me eksploruesin e brendshëm të shumë prej nesh.

  1. Lidheni historinë tuaj me nevojat e konsumatorëve

Markat më të mëdha kanë angazhuar atë që bëjnë për të trajtuar disa aspekte themelore të gjendjes njerëzore. Ata ndihmojnë njerëzit të përballen me frikën e tyre (Nike), festojnë unitetin e tyre (Apple) ose përqafojnë dëshirën e tyre për të eksploruar (Google).

Lexoni: Si të ndërtoni brandin tuaj personal në LinkedIn

Këta titanë bëjnë më shumë se thjesht ofrojnë shërbime apo produkte të shkëlqyera me çmime konkuruese. Ato na ndihmojnë të jetojmë jetë më të plota dhe më të lidhura, duke na dhënë më shumë kohë për të shpenzuar me gjërat që vërtetë na interesojnë.

  1. Adaptoni historinë tuaj me një slogan të shkurtër që pasqyron vlerat e tij themelore

Mund të jetë sfiduese për të formuluar historinë motivuese se pse ekziston marka juaj dhe përse është e mahnitshme me disa fjalë. Nën pesë fjalë është gjithmonë perfektja.

Slogani juaj duhet të prekë në diçka që mungon, por thellësisht që dëshirohet nga konsumatorit juaj.

Nike është mbreti i të gjitha sloganeve, “just do it”, nuk është vetëm një thirrje për t’u mbledhur dhe për t’u përballur me frikën tuaj. Ai mendon konsumatorin – e di që ju jeni i frikësuar. Por kjo është normale. Bëjeni atë gjithsesi.

Kompanitë më të mira janë tregimtarët më të mirë. Ata janë në gjendje të lidhen me të kaluarën e konsumatorëve të tyre dhe t’i takojnë në nivelin e tyre. Kompanitë e tilla kuptojnë luftën, zhgënjimet, qëllimet dhe dëshirat e klientëve të tyre.

Lexoni: A e dinit që këta persona të famshëm kanë brandet e tyre të pijeve alkoolike?

Ata e kuptojnë se cilët dëshirojnë të jenë konsumatorët e tyre dhe kush ata janë. Dhe prapa çdo produkti apo shërbimi është një histori që krijon një lidhje njerëzore, pa marrë parasysh se sa delikate është ajo.

burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0