Si të gjeni motivimin pasi startup-i juaj dështon?! - Business Magazine Albania

Si të gjeni motivimin pasi startup-i juaj dështon?!

startup

Udhëtimi që nisin sipërmarrësit është plot me kthesa. Ndonjëherë ju bëheni një sukses brenda natës. Herë të tjera ju duhet të përqëndroheni në diçka krejt tjetër. Dhe, ka raste kur pengoheni gjatë rrugës dhe dështoni.

Kjo, jo vetëm që mund të çojë në një llogari bankare të zbrazët, por gjithashtu ju bën të ndiheni keq fizikisht. Akoma më keq, kjo ju bën që të mos doni kurrë të kaloni këtë eksperiencë përsëri.

Por, duhet të kuptoni që dështimi është një pjesë e madhe e udhëtimit, jo vetëm për startup-et dhe sipërmarrësit, por edhe si pjesë e udhëtimit të jetës. Kjo është arsyeja pse duhet të gjeni motivimin pasi startup-i juaj ka dështuar.

Ndoshta nuk është e lehtë, por është e mundur nëse ndiqni këshillat e mëposhtme.

Lexoni: 4 gjëra që kompanitë e vjetra mund të mësojnë nga startup-et

Mos harroni, shumica e startup-eve dështojnë

Ekziston një statistikë që themeluesit e startup-ve kujtojnë vazhdimisht; 90% e startup-eve dështojnë. Ndërsa kjo nuk është saktësisht e vërtetë, disa besojnë se është rreth 79%, dhe fakti është që dështimi duhet të pritet.

Në fakt, sipërmarrësit më të mëdhenj kanë dështuar në një moment të rrugëtimit të tyre. Para Microsoft Bill Gates nisi Traf-O-Data, e cila dështoi. Andrew Mason, themeluesi i Groupon, filloi me një kompani të quajtur The Point.

Idea është që dështimi nuk është i pazakontë. Pritet dhe pothuajse ndodh çdo herë. Pra, mos e mundoni shumë veten për këtë. Ngushëllohuni duke e ditur se dështimi është vetëm një hap tjetër që duhet të bëni për të arritur suksesin. Mblidhni veten dhe provoni përsëri, ashtu si Gates, Mason dhe mijëra sipërmarrës që bënë të njëjtën gjë.

Merrni kohë për t’u shëruar emocionalisht

Në të njëjtën kohë, nuk e mohojmë që dështimi nuk është një përvojë zemëruese dhe, nuk është diçka nga e cila do të shëroheni brenda natës.

Pra, nëse nuk keni arritur në lançimin e produktit tuaj ose jeni drejt falimentit, do të duhet pak kohë për t’u motivuar përsëri. Kjo është normale dhe do t’ju duhet pak kohë për të marrë veten.

Krijoni një grup mbështetës

Në kohët tona më të errëta, ne u drejtohemi këshillave dhe komoditetit të grupit tonë mbështetës. Ky mund të jetë bashkëshorti, shoku juaj më i mirë, mentori ose partneri tjetër i biznesit. Në thelb, është kushdo që ju mbështet dhe nuk ju kritikon për dështimin e startup-it tuaj.

Do t’ju duhen udhëzimi dhe mbështetje nga grupi juaj për të vazhduar me përpjekjet për biznesin tuaj të ardhshëm. Ata do të jenë gjithashtu atje për t’ju ndihmuar të shëroheni emocionalisht.

Ju nuk mund të jeni neutral

Të jesh pasiv nuk është një gjë e mirë emocionalisht, mendërisht dhe fizikisht. Ndërsa mund të jetë një sfidë të merrni veten, duhet të lëvizni përsëri.

Sigurisht, kjo mund të jetë e ndryshme për të gjithë. Personalisht, një nga gjërat e para që bëra pasi dështova ishte të filloja të punoja në projektin tim të ardhshëm. Kjo më ndihmoi të përqëndrohesha në diçka tjetër. Meqenëse projekti i ri filloi të bënte pak para, më ndihmoi të rindërtoja besimin tim.

Kjo është pikërisht ajo që bënë Bill Gates dhe Paul Allen. Ata filluan të punojnë në biznesin e tyre të ardhshëm, që u bë një kompani e vogël e quajtur Microsoft.

Por, çfarë ndodh nëse thjesht nuk jeni gati të filloni një biznes të ri? Ju përsëri mund të bëheni aktiv dhe të qëndroni aktiv duke filluar të punoni, duke lexuar libra frymëzues ose duke mësuar një aftësi të re. Të gjitha këto janë mënyra efektive për të përmirësuar veten fizikisht dhe profesionalisht, në mënyrë që të jeni gati të përqafoni sfidën tuaj të radhës.

Dështimi i Startup-it tuaj nuk do të thotë që nuk mund të eksperimentoni

James Altucher thotë se:

“Ndonjëherë njerëzit thonë se Thomas Edison dështoi 999 herë para se të dilte me llambën në provën e 1000-të.

Kjo është totalisht një gënjeshtër. Është normale që në një laborator të eksperimentosh përpara se të dalësh me atë të duhurën.

Oh! Eksperimenti juaj nuk funksionoi? Në rregull, ndrysho diçka dhe le të provojmë një eksperiment të ri.”

Përsërisni sukseset e kaluara

Padyshim që keni provuar një lloj motivimi dhe keni nisur startup-in tuaj. Për shembull, keni pasur një ide që është mbështetur nga grupi juaj, investitorët dhe klientët. Dhe, u desh shumë guxim dhe punë e madhe për ta bërë atë ide realitet.

Edhe pse gjërat nuk dolën siç ju pëlqyen, duhet të reflektoni përsëri për ato suksese të së kaluarës. Jepini vetes disa merita duke i thënë fjalë pozitive, pohuese dhe uruese.

Lexoni: Fresha, startup-i nga shqiptari William Zeqiri, mbledh 100 milionë dollarë financime për platformën e saj të rezervimit të takimeve

Trokisni lehtë në motivimin tuaj të brendshëm

Eksperti i lidershipit në Harvard dhe autori më i shitur Bill George argumenton se, sipërmarrësit duhet të ndjekin motivimin e tyre të brendshëm në vend të motivimeve të jashtme. Kjo zakonisht bëhet duke përafruar pikat tuaja të forta me motivimet tuaja të brendshme.

Për shembull, Bill Gates u nxit duke bërë një ndryshim në botë. Guy Kawasaki u përqëndrua në kuptimin në vend që të fitonte para. Steve Jobs u motivua duke bërë një punë të shkëlqyeshme. Sipërmarrësit e tjerë janë motivuar përmes rritjes dhe arritjes personale. Dhe, të tjerët si Elon Musk, gjetën motivim duke ndihmuar të tjerët të arrijnë qëllimet e tyre.

Para se të vini në skenë rikthimin tuaj, mendoni se për çfarë jeni të apasionuar. Çfarë ju pëlqen të bëni? Çfarë ju duket interesante?

Duke u përqëndruar në motivimin tuaj të brendshëm do t’ju inkurajojë të mblidhni veten në mënyrë që të mund të lëvizni edhe malet.

Zhvendosni fokusin tuaj

A keni blerë diçka si për shembull një rrobë apo makinë të re dhe më pas keni parë të gjithë të tjerët të veshur me të njëjtën xhaketë apo makinë? Ju keni sistemin tuaj të aktivizimit (RAS) për të falënderuar.

Kris Hallbom dhe Tim Hallbom shpjegojnë se “RAS është pjesa e trurit tuaj që shërben si një filtër midis mendjes tuaj të ndërgjegjshme dhe mendjes tuaj të nënndërgjegjeshme. RAS, i cili ndodhet në thelbin e rrjedhës së trurit tuaj, merr udhëzime nga mendja juaj e ndërgjegjshme dhe i kalon ato në mendjen tuaj nënndërgjegjeshme.”

Me fjalë të tjera, RAS rregullon vëmendjen tuaj.

Pra, në vend që të përqëndroheni në dështimet e së kaluarës, mendoni për përpjekjen tuaj të radhës. Kjo do t’ju udhëzojë në gjetjen e burimeve, veprimeve dhe ideve të nevojshme për ta bërë startup-in tuaj të ardhshëm një sukses.

/calendar.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0