Si i humbi një investitor 24 milionë dollarë në Bitcoin


Michael Terpin u godit nga sulmi më 7 janar 2018, pak ditë pasi Bitcoin arriti një vlerë rekord. Hakerat vodhën 1,500 Bitcoin duke marrë nën kontroll numrin e tij dhe duke përdorur funksionin Forgot Password të Google për të marrë akses në email-in e Terpin.

Në posedim të dy llogarive personale, hakerat zotëruan portofolin e kriptomonedhave të Terpin, vodhën asetet dixhitale dhe i shitën ato menjëherë.

Lexoni gjithashtu:

CEO i bankës më të madhe në SHBA tha së Libra është një ide e mirë që nuk do të ndodhë kurrë

Bitcoin këmbehej me 16,969 deri në 15,790 dollarë më 7 janar 2018. Sot monedha dixhitale ka rënë në 8,700 dollarë.

Teknika e zëvendësimit të kartave, e njohur si SIM Swaping, i vjedh individit numrin e telefonit, i cili përdoret për të zotëruar llogari të tjera.

Edhe CEO i Twitter Jack Dorsey, ra pre e një sulmi të tillë më 30 gusht.

Nuk ishte hera e parë që Terpin hakohej në këtë mënyrë, sepse edhe shtatë muaj më parë ishte shënjestruar, por atëherë nuk kishte humbur asgjë.

Pas hakimit të parë, investitori shtoi masa të sigurisë në llogarinë e tij të operatorit celular amerikan AT&T, duke vendosur një PIN gjashtë shifror.

Marketsinsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale