Shefi i WhatsApp në grindje online me Elon Musk - Business Magazine Albania

Shefi i WhatsApp në grindje online me Elon Musk

Elon Musk

Shefi i WhatsApp, Will Cathcart, ka reaguar ndaj pretendimeve të Elon Musk se aplikacioni i mesazheve “eksporton të dhënat tuaja të përdoruesit çdo natë”. Duke postuar në X, Cathcart tha se pretendimi ishte “jo i saktë”.

Ai vuri në dukje faktin se mesazhet WhatsApp janë të koduara “end-to-end encrypted”, që do të thotë se ato nuk mund të lexohen fare nga kompania.

Yann LeCun, shefi i inteligjencës artificiale në kompaninë mëmë, Meta, është shprehur gjithashtu, duke përdorur më shumë gjuhë industriale në postimin e tij X duke sulmuar pretendimet e zotit Musk.

Në një tjetër platformë Meta, Threads, LeCun hodhi gjithashtu kritika të mëtejshme ndaj Musk, duke e akuzuar atë për pretendime kontradiktore dhe joreale në lidhje me inteligjencën artificiale dhe shpërtheu në teori konspirative në platformën e tij të mediave sociale.

Musk ka një reputacion të mirëpërcaktuar për përfshirjen e tij në rradhët online, nga nëndetëset tek ish-punonjësit e shkarkuar. Në këtë rast, zoti Cathcart ka të drejtë kur thotë se vetëm dërguesi dhe marrësi i një mesazhi WhatsApp mund të lexojnë përmbajtjen e tij.

Në fakt, angazhimi i firmës për të enkriptuar mesazhet është aq domethënës sa që më parë tha se do të ishte më mirë të bllokohej në Mbretërinë e Bashkuar sesa të dobësonte enkriptimin që përdor.

Gjuha e paqartë e Musk, thjesht duke thënë se “të dhënat e përdoruesit” po ngarkoheshin, megjithatë mund të interpretohej për t’iu referuar meta të dhënave, pjesëve shtesë të informacionit të dërguar së bashku me mesazhin aktual.

“Mesazhet e WhatsApp janë të koduara “end-to-end encrypted”, por të dhënat e përdoruesit nuk kanë të bëjnë vetëm me mesazhet”, tha studiuesi i sigurisë Tommy Mysk në një postim në X.

“Kjo gjithashtu përfshin meta të dhënat si vendndodhjen e përdoruesit, me të cilat kontaktet përdoruesi po komunikon, modelet se kur përdoruesi është në linjë, etj.”

Dihet që WhatsApp ndan disa meta të dhëna me platforma të tjera që Meta zotëron, por kjo nuk përfshin mesazhe.

“Një fushë me shqetësim të veçantë ka qenë shpërndarja e të dhënave WhatsApp me kompanitë e tjera Meta. Kjo përfshin meta të dhëna të mjaftueshme që këto kompani Meta të bëjnë sugjerime dhe të shfaqin reklama të personalizuara, gjë që në vetvete tregon se çfarë mund të zbulojnë meta të dhënat”, tha Dr Tristan Henderson, pedagog i shkencave kompjuterike në Universitetin e St Andrews.

Politika e privatësisë së WhatsApp thekson në mënyrë specifike se firma do të përdorë disa të dhëna përdoruesi për të shfaqur ofertat dhe reklamat përkatëse në produktet e kompanisë Meta.

bbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0