Samsung “përshëndet” Apple në reklamën e saj më të fundit


Lufta midis iOS dhe Android është aktualisht ndoshta më e fortë se kurrë. Të dy sistemet operative kanë arritur në nivele funksionaliteti të paimagjinueshme vite më parë. Gjithashtu edhe smartphone-ët sa vijnë dhe bëhen akoma e më të nevojshëm. Për të gjithë ne, të rinj apo të vjetër, ata janë pjesë e jetës sonë të përditshme.

Shpesh ankohemi se ata po na marrin shumë kohë dhe se jemi duke u bërë më shumë anti-socialë. Ndërkohë që në një formë apo një tjetër jemi më produktivë nga sa kemi qenë më parë. Ndërthurja e smartphone së bashku me internetin ka bërë që informacioni të lëvizë shumë më shpejt dhe detyra që më parë merrnin orë të tëra, sot marrin vetëm disa sekonda.

Lexoni: Përse duhet të bleni një Samsung Note 8?

I pari smartphone i prodhuar ndonjëherë, u prezantua 15 vite më përpara se iPhone të “thyente akullin” dhe shënonte masivizimin e tyre. Ai u prezantua në vitin 1992 dhe quhej Simon Personal Communicator. Ky produkt u prodhua nga IBM në vitin 1992. Por, termi smartphone, filloi përdorimin e tij në vitin 1995. Praktikisht, ai ishte një telefon dhe një PDA (personal digital assistant) në një njësi të vetme. Ai kushtonte $899 ose $1435 sot (pak më shtrenjtë se një iPhone). Ai ishte unik për kohën kur është prodhuar sepse produkte të tilla, nuk ishin të njohur në atë kohë. Me të mund të dërgoje e-mail, të merrje ose dërgoje fax, mbaje shënime, të përdorje kalendarin etj. Shumë prej funksioneve të përmendura duken tepër qesharake sot dhe kjo është se sa dhe si gjërat kanë ndryshuar.

Lexoni: Prezantohet në Shqipëri smartfoni i gjeneratës tjetër, Samsung Galaxy Note8

E sot, 25 vite më pas, “lufta” zhvillohet shpesh midis detajeve dhe funksionaliteteve të cilat Simon, ndoshta nuk i imagjinonte ndonjë herë.

Samsung, së fundmi ka publikuar në YouTube reklamën e saj më të re, e cila, haptazi, tregon superioritetin e kompanisë ndaj Apple. Një ide e bukur, e cila shpresojmë se do të hapë një “betejë” të re midis kompanive, ashtu si BMW dhe Mercedes disa vite më parë.

https://youtu.be/R59TevgzN3k

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale