A ndihen të sigurt punonjësit tuaj? Ja se si të krijoni një vend pune të sigurt psikologjikisht - Business Magazine Albania

A ndihen të sigurt punonjësit tuaj? Ja se si të krijoni një vend pune të sigurt psikologjikisht

Punonjës

Mund të keni dëgjuar për sigurinë psikologjike. Është një element i rëndësishëm në dinamikën pozitive të ekipit, veçanërisht pasi lidhet me nxitjen e një kulture mbështetëse, produktive dhe inovative të kompanisë.

Ironikisht, nocioni i sigurisë psikologjike dhe leja për të dalë jashtë kutisë mund të jetë goxha e frikshme për shumë punonjës. Edhe me lejen për të bërë gabime, mund të ketë një nivel shqetësimi që lidhet me cënueshmërinë. Njerëzit kanë frikë nga refuzimi. Ndoshta u mungon besimi. Vetë drejtuesit e biznesit mund të luftojnë me të ardhmen për shkak të shqetësimeve mbi dinamikën e fuqisë, ose paraqitjes se nuk zotërojnë të gjitha zgjidhjet. Pra, ndërsa siguria psikologjike është e lavdërueshme dhe tepër shpërblyese, arritja e saj është, në fakt, më e lehtë të thuhet sesa të bëhet.

Por, si të hiqen shtresat e sigurisë psikologjike dhe disa nocione të paramenduara që lidhen me fuqinë, besimin dhe produktivitetin në organizatën tuaj.

Si të promovoni sigurinë psikologjike në biznesin tuaj

Siguria psikologjike në një organizatë nuk ndodh brenda natës. Duhet punë, shumë qëllim, transparencë, komunikim i hapur dhe mbështetje. Kërkon gjithashtu një dozë të mirë përulësie nga udhëheqja e biznesit.

Në thelb, siguria psikologjike ka të bëjë me ndërtimin dhe nxitjen e një mjedisi që inkurajon, vlerëson dhe madje shpërblen njohuritë dhe kreativitetin personal. Ndërsa mënyra se si organizatat mund ta arrijnë këtë qëllim është padyshim unike dhe e varur nga faktorë të shumtë, ekzistojnë elementë universalë kryesorë për sigurinë psikologjike.

1. Respekt dhe profesionalizëm. Standardet e larta të sjelljes profesionale janë themelore për sigurinë psikologjike. Ndërveprimet e respektueshme midis bashkëmoshatarëve dhe lidershipit janë thelbësore edhe në skenarë me stres të lartë. Merrni parasysh krijimin dhe dokumentimin e një kodi profesional të sjelljes për organizatën tuaj dhe përfshijeni atë në manualin tuaj të punonjësve. 

2. Hapni komunikimin dhe reagimet. Inkurajoni ekipin tuaj të ofrojë idetë dhe shqetësimet e tyre si në biseda me dyer të mbyllura ashtu edhe në takime në grup. Kjo përfshin pikëpamjet e tyre mbi operacionet aktuale ose implementimet e reja. Është e rëndësishme që ndërkohë që merren parasysh dhe konsiderohen perspektivat e kundërta, zgjidhjet dhe diskutimet të mos mbyllen në paralizën e analizës. Në vend të kësaj, kur ka kuptim, angazhohuni për të rishikuar çështjet pas një kohe të caktuar.

3. Besimi dhe ndjeshmëria. Besimi mund të jetë i ndërlikuar si në nivel lidershipi ashtu edhe në nivel jo-menaxherial, por me të vërtetë fillon brenda procesit të punësimit. Vlerësoni punonjësit e mundshëm për jo vetëm aftësitë dhe zgjuarsinë e tyre, por edhe aftësinë e tyre për të qenë bashkëpunues, për të treguar dhembshuri dhe në thelb të veprojnë si një këshilltar i besuar për organizatën tuaj. Nuk ka të bëjë vetëm që ju t’u besoni atyre, por ata gjithashtu ju besojnë  dhe të gjithë në ekip i besojnë njëri-tjetrit. Pra, kërkoni ata kandidatë për punë me aftësi të shkëlqyera dhe IQ të larta emocionale.

4. Mirënjohje dhe mbështetje. Nga pikëpamja e lidershipit, është e rëndësishme të vërtetohen kontributet individuale edhe kur ato ide nuk realizohen domosdoshmërisht ose prodhojnë rezultatet e pritura. Një gjest i thjeshtë e njohjes ose mbështetjes mund të inkurajojë ekipin tuaj dhe të veprojë si një katalizator i fuqishëm për përmirësimet dhe inovacionet e ardhshme.

Ndërsa vazhdoni të lundroni në rrugëtimin tuaj drejt suksesit, mbani mend se çdo anëtar i ekipit tuaj i shton vlerë të jashtëzakonshme organizatës suaj. Është detyra juaj si udhëheqës biznesi të siguroheni që ata ta dinë këtë dhe të ndihen mjaft të sigurt psikologjikisht për ta treguar atë.

entrepreneur.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0