Këshilli i ri i AI i Metës përbëhet tërësisht nga burra të bardhë! - Business Magazine Albania

Këshilli i ri i AI i Metës përbëhet tërësisht nga burra të bardhë!

Meta

Meta njoftoi të mërkurën krijimin e një bordi këshillues të AI me vetëm burra të bardhë në të. Gratë dhe njerëzit me ngjyrë kanë folur për dekada të tëra se janë injoruar dhe përjashtuar nga bota e inteligjencës artificiale, pavarësisht se ato janë të kualifikuara dhe luajnë një rol kyç në evoluimin e kësaj hapësire. 

Meta nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për të komentuar mbi diversitetin e bordit këshillues.  Ky bord i ri këshillues ndryshon nga bordi aktual i drejtorëve të Metës dhe Bordi Mbikëqyrës i tij, i cili është më i larmishëm në përfaqësimin gjinor dhe racor. Meta ka deklaruar se bordi do të ofrojë “vështrime dhe rekomandime mbi përparimet teknologjike, inovacionin dhe mundësitë strategjike të rritjes, si dhe do të takohej në mënyrë periodike.”

Në një intervistë të fundit, Sarah Myers West, drejtore menaxhuese në Institutin AI Now, një organizatë jofitimprurëse që studion implikimet sociale të AI, tha se është thelbësore të ekzaminohen në mënyrë kritike institucionet që prodhojnë AI për të siguruar nevojat e publikut.”

“Kjo është teknologji e prirur ndaj gabimeve dhe ne e dimë nga kërkimet e pavarura se ato gabime nuk shpërndahen në mënyrë të barabartë, ato dëmtojnë në mënyrë disproporcionale komunitetet që kanë mbajtur prej kohësh peshën kryesore të diskriminimit. Ne duhet të vendosim një shirit shumë, shumë më të lartë”, tha ajo.

Algoritmet e trajnuar mbi të dhëna tashmë diskriminuese rikthejnë të njëjtat paragjykime që njerëzit i kanë trajnuar të adoptojnë. Në përgjithësi, tashmë vërehen sisteme të AI që përjetësojnë dhe përforcojnë diskriminimin racor në punësim , strehim dhe drejtësi penale. Asistentët zanorë luftojnë për të kuptuar thekse të ndryshme dhe shpesh e shënjojnë punën e anglishtfolësve jo-amtare si të krijuara nga AI pasi, siç vë në dukje Axios, anglishtja është gjuha amtare e AI. Sistemet e njohjes së fytyrës i tregojnë njerëzit e zinj si të dyshuar të mundshëm për krime më shpesh sesa të bardhët . 

Ka arsye për t’u shqetësuar se si një ekip burrash krejt të bardhë në një nga kompanitë më të njohura të teknologjisë në botë, duke u angazhuar në këtë garë për të shpëtuar botën duke përdorur AI, mund të këshillojnë ndonjëherë për produkte për të gjithë njerëzit kur vetëm një demografi e ngushtë përfaqësohet. Do të duhet një përpjekje masive për të ndërtuar teknologjinë që të gjithë mund ta përdorin. Në fakt, shtresat e nevojshme për të ndërtuar realisht AI të sigurt dhe gjithëpërfshirëse nga hulumtimi deri te kuptimi në një nivel shoqëror ndërsektorial  janë aq të ndërlikuara sa është pothuajse e qartë se ky bord këshillues nuk do ta ndihmojë Metën ta bëjë atë siç duhet. Të paktën aty ku Meta dështon, mund të lindë një startup tjetër.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0