Studimi: Të mësuarit se si të përdorni AI mund të rrisë pagën tuaj me 25% - Business Magazine Albania

Studimi: Të mësuarit se si të përdorni AI mund të rrisë pagën tuaj me 25%

Studimi: "Të mësuarit se si të përdorni AI mund të rrisë pagën tuaj me 25%"

Punët që kërkojnë aftësi në inteligjencën artificiale ofrojnë paga ndjeshëm më të larta se ato që nuk i kërkojnë, sipas një studimi të ri të publikuar të martën.

Konsulenca PwC ka studiuar reklamat e postuara vitin e kaluar për një gamë të gjerë punësh, duke përfshirë programues aplikacionesh, avokatë dhe kontabilistë. Është zbuluar se pagat për rolet e lidhura me AI ishin mesatarisht 25% më të larta në Shtetet e Bashkuara sesa për punë të krahasueshme në të njëjtën fushë që nuk kërkonin këto aftësi. Primet ishin 14% në Mbretërinë e Bashkuar dhe 11% në Kanada.

Dallimet ishin veçanërisht të theksuara në disa profesione: avokatët në Shtetet e Bashkuara me aftësi në AI mund të fitojnë një prim pagash prej 49% dhe analistët financiarë një prim prej 33% krahasuar me punëtorët në punë të ngjashme tradicionale.

Raporti i PwC bazohet në një analizë të më shumë se 500 milionë reklamave të punës në 15 vende në Amerikën e Veriut, Evropë dhe Azi.

“Vendet dhe sektorët që kanë një kërkesë të lartë për aftësi në AI priren të shohin prime pagash më të larta, veçanërisht nëse ka një mungesë të profesionistëve të kualifikuar,” tha Mehdi Sahneh, ekonomist i lartë në PwC UK, në një deklaratë.

Ndërmjet viteve 2012 dhe 2023, numri i punëve që kërkojnë aftësi në AI u rrit 3.5 herë më shpejt se totali i të gjitha punëve në vendet e studiuara, sipas raportit. Barret Kupelian, ekonomist kryesor në PwC UK, gjithashtu vuri në dukje se “menuja e aftësive të kërkuara nga punëdhënësit në profesionet e ekspozuara ndaj AI po ndryshon rreth 25% më shpejt se ato që nuk janë.” “Ndërsa përdorimi i AI vazhdon, ky trend ka të ngjarë të intensifikohet, duke krijuar role të reja ndërsa gjithashtu redukton kërkesën për disa aftësi që mund të bëhen më efikase duke përdorur AI,” shtoi ai.

Një përfitim për produktivitetin

Raporti gjithashtu gjeti se produktiviteti i punës në industritë më të ekspozuara ndaj AI — dmth, ato ku AI mund të përdoret më lehtë për të kryer detyra të caktuara, si shërbimet financiare — po rritet 4.8 herë më shpejt se në sektorët e tjerë. Një kompani bëhet më produktive nëse prodhon të njëjtën sasi mallrash ose shërbimesh, ose më shumë, me më pak staf ose me punonjësit e saj që punojnë më pak orë. Rritja e produktivitetit të punës është faktori kyç për rritjen e standardeve të jetesës.

“Rritja e produktivitetit është thelbësore për të nxitur rritjen reale të pagave dhe për të mbështetur rritjen ekonomike, veçanërisht kur numri i orëve të punës në një ekonomi mund të jetë në rënie pasi popullatat po plaken,” tha Randall Kroszner, një anëtar i komitetit të politikës financiare të Bankës së Anglisë, në një fjalim të martën. Përmirësimi i produktivitetit është veçanërisht i rëndësishëm për disa vende, si Mbretëria e Bashkuar ku është rritur shumë më ngadalë që nga kriza financiare globale sesa në vitet para saj.

“AI mund të jetë pjesa e munguar e enigmës së produktivitetit të Mbretërisë së Bashkuar, duke sjellë një shtysë për ekonominë, pagat dhe standardet e jetesës,” tha Sahneh në PwC.

cnn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0