Realizohet me sukses operacioni në zemër, Rama: Falë investimeve dhe kualifikimit të stafit mjekësor të QSUT - Business Magazine Albania

Realizohet me sukses operacioni në zemër, Rama: Falë investimeve dhe kualifikimit të stafit mjekësor të QSUT

Mjekët e shërbimit të Hemodinamikës në QSUT kanë realizuar me sukses një operacion në zemër te një 27-vjeçar, i cili zgjati rreth 5 orë. Ndërhyrja është realizuar për herë të parë në vendin tonë, ku pacientit i është vendosur aparati CRT-D dhe një sondë subkutane për defibrilim kardiak. Operacioni është mirëprirur edhe nga kryeministri Edi Rama i cili përmes një postimi në Facebook, shkruan se ndërhyrja delikate që rezultoi e suksesshme për 27-vjeçarin u bë por falë investimeve të kryera në QSUT dhe kualifikimit të stafit mjekësor.Mjekët e shërbimit të Hemodinamikës në QSUT bëjnë mrekulli me një 27-vjeçar të cilit i shpëtojnë jetën, me një ndërhyrje të rrallë në zemër që zgjati 5 orë

Për herë të parë në Shqipëri u bë vendosja e aparatit CRT-D (terapi resinkronizimi dhe defibrilator i implantueshëm kardiak) si dhe vendosja e nje sonde subkutane për defibrilim kardiak. Pajisjet CRT-D janë pajisje shumë të kushtueshme dhe bartin një shkallë të lartë vështirësie për t’u vendosur, por falë investimeve të kryera në QSUT dhe kualifikimit të stafit mjekësor, u bë e mundur ndërhyrja delikate që rezultoi e suksesshme për të riun 27-vjeçar.

Super punë e ekipit të mjekëve me Dr.Ormir Shurdha, Dr. Mirald Gina, stafit të infermierëve të Hemodinamikës me kryeinfermiere Ledja Grrica, dhe ndihmën e veçantë për anestezinë të Dr. Saimir Kuçi”, shkruan Rama.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0