James Clear shpjegon si "rregulli i dy minutave" mund të ndihmojë në ndërtimin afatgjatë të zakoneve - Business Magazine Albania

James Clear shpjegon si “rregulli i dy minutave” mund të ndihmojë në ndërtimin afatgjatë të zakoneve

James Clear

James Clear, autori i njohur dhe folësi publik, i cili njihet më së miri për librin e tij bestseller të New York Times , “Atomic Habits”, ka treguar për çelësin e ndërtimit të zakoneve që qëndrojnë gjatë.

Libri i tij, u mëson njerëzve rëndësinë e ndërtimit të zakoneve më të mira në një nivel të shkallëzuar dhe gjetjen e suksesit me këto sjellje të reja të adoptuara. Megjithatë, ai e di se kur njerëzit duan të bëjnë ndryshime masive, mund të ndihen krejtësisht të stepur. Por, sipas Clear  ekziston një teknikë që merr vetëm dy minuta nga koha juaj.

“Duke përdorur “rregullin e dy minutave”, ju mund të filloni të zbatoni zakone në jetën tuaj të përditshme, pa marrë parasysh sa të largëta  mund të jenë zakonet e reja. Strategjia mund të zbatohet për çdo zakon që po përpiqeni të ndërtoni si në aspektin profesional ashtu edhe në atë personal”, është shprehur ai.

Cili është rregulli i dy minutave?

Rregulli i dy minutave është kur merrni zakonin ose detyrën e re që dëshironi të përmbushni dhe sado e madhe të duket, ndajeni atë në një detyrë të shkurtër që mund të bëhet në dy minuta ose më pak.

“Merrni çfarëdo zakoni që po përpiqeni të krijoni dhe zvogëlojeni atë në diçka që kërkon dy minuta ose më pak për ta bërë. Pra, lexoni 30 libra në vit, bëhet lexo një faqe, ose bëj yoga katër ditë në javë do të thotë hiq tapetin tim të jogës”, shpjegon Clear.

Clear thotë se kritikët kanë ngritur probleme me këtë strategji, sepse ata janë të vetëdijshëm se po përpiqen të mashtrojnë mendjen e tyre, gjë që e bën më të vështirë zbatimin e saj. Por, Clear thekson rëndësinë e të bërit një hap prapa dhe thjesht të filloni, hapi më i vështirë është zakonisht i pari.

“Kjo është një e vërtetë më e thellë për zakonet që njerëzit shpesh i anashkalojnë, gjë që është një zakon që duhet të krijohet përpara se të përmirësohet. Ka disa standarde në jetën tuaj përpara se të mund ta rritni apo optimizoni dhe ta ktheni në diçka më shumë”, shtoi ai.

Ndonjëherë vendosja për të filluar në vend të planifikimit për të filluar është ndryshimi që ju nevojitet.

“Rregulli prej dy minutash e shtyn prapa perfeksionizmin, frikën dhe këtë tendencë për të mbiplanifikuar ose mbi kërkime. Planifikimi dhe përgatitja mund të jenë të dobishme. Por, nëse jeni duke planifikuar dhe kërkimi/përgatitja zëvendësojnë veprimet që duhet të ndërmerrni, tani ai ka tejkaluar dobinë e tij dhe është bërë një patericë, në një moment planifikimi bëhet një formë zvarritjeje”, shprehet Clear.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0