Ndiheni të mbingarkuar në punë? Ndiqni këto këshilla për të parandaluar që kjo t'ju kthehet në stres - Business Magazine Albania

Ndiheni të mbingarkuar në punë? Ndiqni këto këshilla për të parandaluar që kjo t’ju kthehet në stres

mbingarkesë

Drejtimi i një biznesi të suksesshëm nuk ka të bëjë vetëm me gjetjen e një ekipi të shkëlqyer për t’u rrethuar, ka të bëjë gjithashtu me qëndrimin e motivuar dhe për t’u siguruar që të mos mbingarkoheni shumë. Sidoqoftë, të pranoni se jeni të mbingarkuar nuk është një shenjë dobësie, por e vetëdijes së madhe.

Është një aftësi të tërhiqesh nga një projekt dhe të thuash: “Jam i mbytur dhe kam nevojë për më shumë ndihmë për këtë projekt ose kohë për t’u rigrupuar.” , ky është çelësi për të mos lejuar që lodhja juaj të kthehet në dorëzim. Për të parandaluar kalimin e mbingarkuar në stres, së pari duhet të jeni në gjendje ta zbuloni atë. Kjo është e vështirë sepse shumë indikacione të hershme për të qenë të mbingarkuar janë delikate dhe mund të ngatërrohen me stresin tipik të vendit të punës. Megjithatë, mbajtja e treguesve për të parë nëse ata bëhen të qëndrueshëm me kalimin e kohës është një mënyrë e mirë për t’u ndërgjegjësuar herët për mbingarkesën.

Këtu janë disa tregues kryesorë që tregojnë se jeni të mbingarkuar në punë:

  • Ndjenjat e pafundme të ankthit rreth projekteve, takimeve dhe afateve.
  • Punoni vazhdimisht me orë të zgjatura që prishin ndjeshëm ekuilibrin tuaj punë-jetë.
  • Ndjenja e një rënie të vazhdueshme të kënaqësisë në punë pavarësisht arritjeve.
  • Ndjeheni sikur po përballeni me sfida që nuk mund t’i përballoni në vend që të sfidoni shëndetin tuaj.

Në përgjithësi, kur fokusi në punë kalon nga zgjidhjet që po gjeni në problemet me të cilat po përballeni, me siguri po arrini një pikë kthese. Pra, është e rëndësishme të përballeni me këtë çështje përpara se të bëhet e pamenaxhueshme.

Çfarë e ushqen gjendjen e të qenit të mbingarkuar?

Ka një sërë arsyesh që dikush mund të mbingarkohet në punë. Presioni për t’u rritur dhe ngjitur në shkallët e korporatës, dëshira për të qenë një anëtar kyç i ekipit tuaj ose thjesht dëshira për të qetësuar shefin dhe kolegët tuaj janë të gjitha arsyet e zakonshme që njerëzit dërrmohen. Të vëreni se keni ndjerë ndonjë ose të gjitha këto gjëra në lidhje me treguesit kryesorë të mbingarkesës mund të nënkuptojë se është koha që ju të vendosni më shumë kufij profesional.

Vendosja e kufijve profesional

Kur i përgjigjeni ndjenjës së mbingarkesës, nuk keni nevojë të hiqni dorë nga të gjitha përgjegjësitë për të shmangur rëndesën. Në vend të kësaj, ju mund të rivlerësoni stilin tuaj të menaxhimit të detyrave në mënyrë që të vendosni kufij profesionalë më të fortë. Kur e bëni këtë, shikoni se si i jepni prioritet projekteve, si i delegoni detyrat dhe se si ju dhe anëtarët e ekipit tuaj e menaxhoni kohën tuaj. Ju mund të mendoni se po i bëni mirë të gjitha këto gjëra, por derisa të bëni një hap prapa dhe të shqyrtoni me të vërtetë se si i menaxhoni detyrat tuaja, nuk ka gjasa të zvogëloni zhgënjimet.

Por si duket saktësisht vendosja e kufijve profesional? Kjo ndryshon nga profesionisti në profesionist, por shumicën e kohës, fillon me të njëjtat pak gjëra.

Së pari, hartoni dhe komunikoni qartë kur projektet duhet të përfundojnë, kështu që ju dhe ekipi juaj të jeni në të njëjtën faqe për afatet.

Së dyti, delegojini detyrat në raportet tuaja të drejtpërdrejta dhe lërini t’ua delegojnë ekipeve të tyre. Jo vetëm që delegimi i detyrave lehtëson menjëherë ngarkesën tuaj të punës, por gjithashtu u jep raporteve tuaja të drejtpërdrejta mundësinë për të sfiduar veten duke bërë një detyrë jashtë zonës së tyre të rehatisë. Vetëm sigurohuni që të kontrolloni përparimin e tyre dhe të ofroni komente të dobishme për punën e tyre.

Së treti, vendosni kufij profesional për të shmangur mbingarkesën, gjë që përfshin prioritizimin e projektit. Keni dy projekte për të njëjtën javë dhe nuk dini me cilin të filloni? Konsideroni se cili projekt do të prekë grupin më të madh të njerëzve. Nëse një projekt është një raport që duhet të përfundojë përpara se një projekt më i madh të mund të ecë përpara, dhe projekti juaj tjetër është një draft që nuk do të publikohet për disa ditë apo edhe javë, filloni me raportin. Dhe nëse ndonjëherë ju duhet të shtyni një afat mbrapa për t’i dhënë përparësi një projekti më të ngutshëm, informoni ata që do të preken shumë përpara kohe për të shmangur surprizat.

Pasi të jeni përballur me ndjenjën tuaj të të qenit i mbingarkuar kokë më kokë, duhet të aplikoni zgjidhje afatgjata për të siguruar që i njëjti kërcënim i vazhdueshëm i djegies të mos dëmtojë të ardhmen tuaj. Por, si mund ta bëni këtë?

Njohja e zonave të çekuilibrit në punë është e rëndësishme, por hapat që ndërmerrni për të arritur stabilitet janë edhe më të rëndësishëm. Mbajtja e një ekuilibri të shëndetshëm të sfidave profesionale, ngarkesave të punës dhe marrëdhënieve profesionale është çelësi për t’u bërë një punëtor i suksesshëm afatgjatë.

Mbani në mendje, të kuptoni se ndiheni të mbingarkuar dhe duke ndërmarrë hapa për t’u përmirësuar nuk është një pranim i humbjes. Është një shenjë e vetëdijes dhe përkushtimit për të mirën më të madhe të kompanisë suaj.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0