Real Madrid, mes pasionit dhe teknologjisë » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 28/05/2018

Real Madrid, mes pasionit dhe teknologjisë

Share
nga Anerola Torollari
Maj 28, 2018
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Një nga klubet më të mëdha të futbollit në botë – Real Madrid – po përdor teknologjinë e Microsoft për të transformuar operacionet, performancën, stërvitjen dhe marrëdhëniet me 500 milionë tifozë globalë.

Të bëhesh një nga klubet më të mëdha të futbollit në botë merr më shumë se vetëm një 90 minutësh të luajtur mirë. Duhen qindra orë stërvitje dhe fitnesi, një bazë tifozësh të apasionuar dhe teknologjia më e fundit.

Microsoft ka punuar me Real Madridin F.C. për të transformuar organizimin e tyre përmes të dhënave dhe teknologjisë dixhitale që modernizon operacionet, ndihmon trajnerët të përshtatin strategjitë e performancës dhe të stërvitjes dhe u jep tifozëve qasje të paparë në klubin e tyre të preferuar.

Fitimi i një avantazhi konkurrues

Para një ndeshjeje, Real Madrid do të përdorë të njëjtën teknologji për të analizuar rivalin e tyre të ardhshëm për të optimizuar forcat e tyre gjatë stërvitjes, si dhe gjatë një ndeshjeje. Duke pasur mjetet dixhitale për të kapur dhe sintetizuar këto të dhëna shpejt është thelbësore për një klub legjendar që është përballur me më shumë se 150 skuadra.

Përdorimi i të dhënave për të arritur performancën maksimale

Natyrisht, përparësia kryesore e Real Madrid është që të ndihmojë lojtarët të ruajnë aftësitë e tyre gjatë gjithë sezonit. Ekipi i tyre i profesionistëve mjekësorë – duke përfshirë mjekë, terapistë fizikë dhe mjekët që merren me dietat e tyre – përdor teknologjinë e Microsoft për të regjistruar dhe analizuar të dhënat e ndeshjeve në kohë reale për të udhëhequr regjimet e stërvitjes dhe madje edhe për të parashikuar kushtet shëndetësore të çdo lojtari. Qëllimi është fuqizimi i performancës maksimale, deri në minutën e fundit.

Parandalimi i dëmtimeve me anë të teknologjisë

Një pjesë thelbësore e mbajtjes së lojtarëve të shëndetshëm është mbrojtja e pasurisë së tyre më të rëndësishme: këmbët e tyre. Specialistët e Real Madridit janë kthyer drejt teknologjisë inovative nga disiplinat e tjera – duke përfshirë skanimin 4D, analiza e të dhënave të bazuara në inteligjencën artificiale dhe materialet nga gara Formula One – për të dizejnuar pajisje të qëndrueshme që sigurojnë mbrojtje dhe fleksibilitet kur lojtarët bëjnë mijëra lëvizje të ndryshme gjatë një loje.

Analizimi i lëvizjeve për të maksimizuar stërvitjen

Përtej mbajtjes së një ekipi të shëndetshëm, trajnerët e Real Madridit janë gjithashtu në gjendje të përdorin pajisje GPS dhe software të bazuar në cloud për të ndjekur dhe analizuar lëvizjet e secilit lojtar gjatë stërvitjes. Kjo bën të mundur përmirësimin në çdo pjesë, në kohë reale, bazuar në atë që po shohin duke e përkthyer atë në performancë më të mirë në fushë.

Lidhja me rrjetin global të tifozëve

Me vetëm 3% të 500 milionë tifozëve të tyre me bazë në Spanjë, Real Madrid iu desh një mënyrë për t’u lidhur më mirë me ta – kudo në botë. Real Madridi u bashkua me Microsoft për të lançuar një platformë globale dixhitale sportive të bazuar në cloud që u lejon atyre të angazhohen me tifozët, të krijojnë fushata promovuese të targetuara dhe të përdorin të dhënat për të ndjekur dhe analizuar sjelljet e tifozëve. Së bashku, ata kanë fituar një kuptim më të thellë të asaj që e drejton pasionin dhe besnikërinë e tyre të pashembullt.

/Microsoft


Evente

Rikthehet TË RINJTË FLASIN!

Korrik 31, 2019
2 PM – 5 PM