Real Madrid, mes pasionit dhe teknologjisë - Business Magazine Albania

Real Madrid, mes pasionit dhe teknologjisë


Një nga klubet më të mëdha të futbollit në botë – Real Madrid – po përdor teknologjinë e Microsoft për të transformuar operacionet, performancën, stërvitjen dhe marrëdhëniet me 500 milionë tifozë globalë.

Të bëhesh një nga klubet më të mëdha të futbollit në botë merr më shumë se vetëm një 90 minutësh të luajtur mirë. Duhen qindra orë stërvitje dhe fitnesi, një bazë tifozësh të apasionuar dhe teknologjia më e fundit.

Microsoft ka punuar me Real Madridin F.C. për të transformuar organizimin e tyre përmes të dhënave dhe teknologjisë dixhitale që modernizon operacionet, ndihmon trajnerët të përshtatin strategjitë e performancës dhe të stërvitjes dhe u jep tifozëve qasje të paparë në klubin e tyre të preferuar.

Fitimi i një avantazhi konkurrues

Para një ndeshjeje, Real Madrid do të përdorë të njëjtën teknologji për të analizuar rivalin e tyre të ardhshëm për të optimizuar forcat e tyre gjatë stërvitjes, si dhe gjatë një ndeshjeje. Duke pasur mjetet dixhitale për të kapur dhe sintetizuar këto të dhëna shpejt është thelbësore për një klub legjendar që është përballur me më shumë se 150 skuadra.

Përdorimi i të dhënave për të arritur performancën maksimale

Natyrisht, përparësia kryesore e Real Madrid është që të ndihmojë lojtarët të ruajnë aftësitë e tyre gjatë gjithë sezonit. Ekipi i tyre i profesionistëve mjekësorë – duke përfshirë mjekë, terapistë fizikë dhe mjekët që merren me dietat e tyre – përdor teknologjinë e Microsoft për të regjistruar dhe analizuar të dhënat e ndeshjeve në kohë reale për të udhëhequr regjimet e stërvitjes dhe madje edhe për të parashikuar kushtet shëndetësore të çdo lojtari. Qëllimi është fuqizimi i performancës maksimale, deri në minutën e fundit.

Parandalimi i dëmtimeve me anë të teknologjisë

Një pjesë thelbësore e mbajtjes së lojtarëve të shëndetshëm është mbrojtja e pasurisë së tyre më të rëndësishme: këmbët e tyre. Specialistët e Real Madridit janë kthyer drejt teknologjisë inovative nga disiplinat e tjera – duke përfshirë skanimin 4D, analiza e të dhënave të bazuara në inteligjencën artificiale dhe materialet nga gara Formula One – për të dizejnuar pajisje të qëndrueshme që sigurojnë mbrojtje dhe fleksibilitet kur lojtarët bëjnë mijëra lëvizje të ndryshme gjatë një loje.

Analizimi i lëvizjeve për të maksimizuar stërvitjen

Përtej mbajtjes së një ekipi të shëndetshëm, trajnerët e Real Madridit janë gjithashtu në gjendje të përdorin pajisje GPS dhe software të bazuar në cloud për të ndjekur dhe analizuar lëvizjet e secilit lojtar gjatë stërvitjes. Kjo bën të mundur përmirësimin në çdo pjesë, në kohë reale, bazuar në atë që po shohin duke e përkthyer atë në performancë më të mirë në fushë.

Lidhja me rrjetin global të tifozëve

Me vetëm 3% të 500 milionë tifozëve të tyre me bazë në Spanjë, Real Madrid iu desh një mënyrë për t’u lidhur më mirë me ta – kudo në botë. Real Madridi u bashkua me Microsoft për të lançuar një platformë globale dixhitale sportive të bazuar në cloud që u lejon atyre të angazhohen me tifozët, të krijojnë fushata promovuese të targetuara dhe të përdorin të dhënat për të ndjekur dhe analizuar sjelljet e tifozëve. Së bashku, ata kanë fituar një kuptim më të thellë të asaj që e drejton pasionin dhe besnikërinë e tyre të pashembullt.

/Microsoft

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0