Punoi me Steve Jobs për 26 vjet dhe thotë se të gjithë mendojnë gabim për të


Steve Jobs përshkruhet si një person mjaft i shkëlqyer, dinamik dhe mjaft i mprehtë. Shumë filma dhe libra janë munduar të përshkruajnë ato që bëri Jobs, i cili vdiq në vitin 2011, kaq të veçantë dhe kaq ndryshe.

Lexoni: Si Steve Jobs mashtroi një sallë plot me njerëz dhe ndryshoi botën?

Sapo mbarova së lexuari “Creativity Inc.,” libri i shkëlqyer nga Ed Catmull, ku presidenti i Pixar dhe Disney Animation, Jobs përshkruhet në të gjithë librin. Ai bleu atë që u bë Pixar nga Lucasfilm në vitin 1986 dhe mbeti i përfshirë në kompani deri në vdekjen e tij.

Në një pasthënie të titulluar “The Steve We Knew“, Catmull trajton disa nga paraqitjet më të njohura të Jobs.

“Kam punuar ngushtë me Steve Jobs për 26 vjet,” shkroi Catmull. “Deri më sot, gjithçka që është shkruar për të nuk i afrohet njeriut që njihja.”

“Jam zhgënjyer që historitë rreth tij kanë tendencë të përqëndrohen aq ngushtë në tiparet e tij ekstreme dhe aspektet negative dhe të vështira të personalitetit të tij.”

Lexoni: 6 FAKTE TË ÇUDITSHME NGA JETA E STEVE JOBS

Libri shton:

“Fjala gjeni përdoret shumë këto ditë, por me Steve, mendoj se ishte e garantuar. Megjithatë, kur e njihje fillimisht, ai shpesh ishte shumë i largët dhe i pandjeshëm. Kjo është pjesa e Steve për të cilën njerëzit duan të shkruajnë…

Në kohën kur punoja me Stive, ai dinte se kur duhet të ndalonte së nxituri njerëzit dhe si t’i mbante ata energjikë, nëse ishte e nevojshme, pa i bërë të ndiheshin keq.”

Një anekdotë në këtë libër ka të bëjë me dizajnin e Jobs-it në lidhje me ndërtesën e re të zyrave të Pixarit në fund të viteve 1990. Përpjekja e tij e parë “bazohej në disa ide të veçanta që kishte për mënyrën se si ta nxiste ndërveprimin mes njerëzve.” Për shembull, të kishte një banjë të vetme për femrat dhe meshkujt në ndërtesë, por pati protesta dhe Jobs u tërhoq nga plani i tij.

Për më tepër, ai sugjeroi ndërtesa të ndara për çdo film që ishte në prodhim, kështu që secili ekip mund të kishte hapësirën e vet, por kur ai u takua përsëri me arkitektët e tij, vendosi për një ndërtesë të vetme Pixar. Ky ishte një projektim për të “inkurajuar njerëzit që të shoqëroheshin, të takoheshin dhe të komunikonin,” tha Catmull. Jobs drejtoi çdo detaj të ndërtimit të ndërtesës dhe punëtorët e Pixar e quajtën ndërtesën “Filmi i Steve”.

Lexoni: Steve Jobs e pushon nga puna, por ai hap kompaninë e tij

“Kam punuar me Steve për më shumë se një çerek shekulli – më shumë, besoj, se kushdo tjetër – dhe pashë një hark në jetën e tij që nuk përputhet me portretet e perfeksionizmit të pamëshirshëm që kam lexuar në revista, gazeta dhe madje edhe biografinë e tij,” tha Catmull. “Stili i pamëshirshëm – djaloshi i vrazhdë, por emocionalisht “i shurdhër” me të cilin u njohëm fillimisht – ndryshoi në një njeri krejtësisht tjetër gjatë dy dekadave të fundit të jetës së tij.”

burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale