Punësimet sezonale në turizëm, shtyhen në mes të sezonit


Të rinjtë që dëshirojnë të punësohen në projektin e ri “Smile Albania” kanë mundësi për të aplikuar deri ditën e martën e javës së ardhshme.

Në një konferencë për mediat kreu i Agjencisë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura Zamir Dedej ka thënë se shtyrja e afatit do të bëhet për shkak të bllokimit të herëpashershëm të sistemit on line ku bëhen aplikimet për punësimin sezonal.

Lidhur me kontratat e punësimit Dedej sqaroj se do të bëhen në korrik ndërsa theksoi se ky vit do të shërbejë për ta projektuar më mirë këtë proces për vitin e ardhshëm, si edhe për të llogaritur buxhetin përkatës.

Numri i aplikimeve ka arritur aktualisht në 500, 80% e të cilëve aplikuan përmes sistemit online, në faqen zyrtare të Agjensisë.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale