Post Startup Grind me Miranda Ademaj: “Dashuroje atë që do të bësh.”


Eventi i radhës i Startup Grind Tirana u bë më 15 Dhjetor në Protik Innovation Center dhe e ftuar ishte Miranda Ademaj nga “Skënderbeg Alternative Investments AG“. Në këtë event morën pjesë mbi 50 pjesëmarrës me qëllimin për të dëgjuar të gjithë eksperiencën e saj si sipërmarrëse. Prania e Mirandës në këtë takim u mundësua me përkrahjen e SECO Entrepreneurship Program – Program i Swiss Contact për Sipërmarrjen. 

Ne si staf i Business Magazine Albania ishim pjesë e këtij eventi, ashtu siç do të jemi edhe në të gjitha eventet e tjera të organizuara nga Startup Grind Tirana, jo vetëm si partner mediatik por edhe për të mësuar më shumë mbi botën e sipërmarrjes. Është një mundësi shumë e mirë jo vetëm për sipërmarrësit apo startup-et por për të gjithë të rinjtë të cilët aspirojnë të futen në botën e sipërmarrjes dhe inovacionit.

Miranda lindi në Kosovë. Më pas emigroi në Gjermani ilegalisht me familjen e saj dhe atje filloi një jetë të re. Ajo mbaroi kolegjin në Gjermani, por gjithmonë kishte patur ëndërr të krijonte një sipërmarrje të vetën.

Në moshën 25 vjeçare ajo udhëtoi për një vit në të githë botën duke njohur kulturën e shumë shteteve dhe kjo ishte një shtysë mjaft e madhe për të hapur kompaninë e saj.

Miranda po mendonte se në cilin shtet duhej të zhvendosej midis Zyrih, Frankfurt, Londër dhe New York, ku do të kishte mundësinë që të punonte me financat globale. Ajo zgjodhi Zyrih-un për të hapur kompaninë e saj dhe për të patur edhe prindërit e saj afër.

Ajo e filloi kompaninë e saj në moshën 29 vjeçare dhe e menaxhon atë që në themelimin e saj. Miranda tregoi sesi nisi kompania e saj, si ishte njohur me dy bashkë-themeluesit, të cilët kishin të njëjtin background si ajo dhe vendosën që ta quanin kompaninë “Skënderbeg Alternative Investments AG” në nder të heroit kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu.

Disa nga këshillat që ajo tha për të gjithë sipërmarrësit e rinj janë:

“Nëse dashuron vërtet diçka, ekziston dëshira dhe ëndrra për ta realizuar atë nuk të nevojitet një kapital i madh për të nisur një startup.”

“Nëse e ke pasionin, nëse e dëshiron vërtet, go for it, mos u ndal.”

Së fundmi ajo u shpreh në lidhje me suksesin që kishte arritur deri më tani në jetën e saj:

“Unë mendoj se kam arritur vetëm 10% të suksesit dhe është pjesa më e vështirë. Pjesa tjetër vjen shumë më shpejt dhe shumë më lehtë.”

Në fund, si çdo rradhë u bënë pyetje nga pjesëmarrësit, duke mësuar edhe më shumë prej saj.

Nëse dëshironi mund të shikoni videon live KËTU.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale