Peter Thiel, bashkë-themelues i PayPal në mbështetje të startup-eve kineze


Peter Thiel po konsideron strategjinë për të investuar në startup-et kineze.

Miliarderi konservator po peshon qasje të ndryshme për investime, duke përfshirë ngritjen e një fondi drejtpërsëdrejti ose nëpërmjet një partneriteti. Thiel ka bërë vizita të rregullta në Kinë për disa vite dhe ende nuk e ka kristalizuar planin e tij.

Lexoni: Çfarë mund të mësojnë sipërmarrësit nga këta 3 miliarderë?

Thiel, i cili ka një pasuri prej 3.3 miliardë dollarësh, mbikëqyr një rrjet firmash sipërmarrëse që janë përqendruar kryesisht në SHBA. Investimet e tij përfshijnë gjithçka që nga HQ Trivia deri tek data mining për ushtrinë përmes Palantir Technologies Inc dhe ndërtimin e raketave me Space Exploration Technologies Inc.

Interesi i Thiel në Kinë vjen mes tensioneve në rritje midis dy ekonomive më të mëdha në botë. Presidenti Donald Trump, që miliarderi ka mbështetur, ka njoftuar tarifat mbi 50 miliardë dollarë të prodhimeve kineze dhe po kërcënon të vendosë tarifa për një vlerë shtesë prej 200 miliardë dollarësh.

Nën administrimin e Trump, Shtetet e Bashkuara u kanë vështirësuar investitorëve kinezë që të marrin aksione në kompanitë amerikane. Megjithatë, kjo nuk i ka ndaluar firmat amerikane, përfshirë Sequoia Capital dhe Lightspeed Venture Partners, të mbështetin startup-et kineze.

Interesi i ri i Thiel në kompanitë kineze do të përfaqësonte atë që ai ka shprehur disa vjet më parë në librin e tij “Zero në një”, nocionin e inovacionit në Kinë.

“Mënyra më e lehtë që Kina të rritet është që të kopjojë atë që ka funksionuar tashmë në Perëndim. Dhe pikërisht kjo është ajo që po bën,” shkroi ai.

Kina ka prodhuar një numër të madh kompanish private me vlerë më shumë se një miliardë dollarë, si startues nga grupi i blerjeve Meituan-Dianping dhe agjenti i lajmeve Toutiao që futen në një treg masiv të konsumit të brendshëm dhe krijon risi të reja që nuk janë parë më parë në Perëndim.

Pesë vjet më parë, SHBA kishte 9 nga 20 kompanitë më të vlefshme të internetit dhe Kina kishte vetëm dy, sipas Mary Meeker, një partner i firmës sipërmarrëse Kleiner Perkins Caufield & Byers. Ndërsa tani ka 11 firma amerikane në atë listë, numri nga Kina është rritur në 9, tha Meeker në “Internet Trends Report 2018” në Maj.

Lexoni: Nga Sergej Brini tek Elon Musk: Pse emigrantët themelojnë kaq shumë biznese?

Thiel, një investitor i hershëm në Facebook Inc. dhe bashkë-themelues i PayPal Holdings Inc, ka përdorur pasurinë e tij personale për të mbështetur një sërë projektesh, duke përfshirë ndërtimin e qyteteve offshore dhe bindjen e studentëve për të braktisur shkollën dhe për të shfaqur shpirtin e tyre sipërmarrës. Thiel gjithashtu bashkë-themeloi firmat sipërmarrëse Founders Fund dhe Mithril Capital ndër të tjera.

Miliarderi është gjithashtu duke u larguar  nga San Francisko dhe po transferon fondet e tj pesonale Thiel Capital dhe Fondacionin Thiel në Los Anxheles, njoftoi Bloomberg në Shkurt. Miliarderi ka qenë kritik ndaj Silicon Valley duke e cilësuar atë si “mono-kulturor” dhe “toksik”.

/bloomberg

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale