Çfarë mund të mësojnë sipërmarrësit nga këta 3 miliarderë? - Business Magazine Albania

Çfarë mund të mësojnë sipërmarrësit nga këta 3 miliarderë?


Një nga mënyrat më të mira që një sipërmarrës të përparojë është duke parë se çfarë i ka bërë të tjerët të suksesshëm. Lojtarët e mëdhenj në fushën e sipërmarrjes si Michael Gastauer, Peter Thiel dhe Yuri Milner paraqiten si ekspertët më të talentuar sot.

Për këdo që kërkon të ndjekë gjurmët e tyre, këto histori janë me vlerë ndërkombëtare:

Michael Gastauer

Michael Gastauer e filloi biznesin e tij të parë në 1998, kur ishte në të 20-tat e tij. Me ndihmën e një partneri Gastauer themeloi “G&S Asset Management”. Katër vjet më vonë pas themelimit të kompanisë, Dieter Behring bleu 75% të “G & S” në shumën prej 16 milionë $.

Menjëherë pas kësaj, ai themeloi “Pagesat Globale Apax”. Pas një periudhe të shkurtër kohore “Pagesat Globale Apax” u kthyen në një nga bizneset më të mira në këtë sektor.

Nga atje, ai themeloi sipërmarrjen e tij më të suksesshëm, WB21. Në fakt, Gastauer pohon se WB21 është krijimi i tij më krenar duke ia kredituar suksesin e tij punës, fokusit dhe filantropisë.

Gastauer nuk e ka lënë suksesin të ndikojë në etikën e tij në punë: Ai ende udhëton në mbi 15 vende në muaj dhe punon shtatë ditë në javë.

Në mënyrë që të jetë mentalisht i qëndrueshëm në punën e tij, Gastauer pretendon se teknikat si meditimi e ndihmojnë atë të qëndrojnë pozitiv, në detyrë dhe shumë efektiv.

Së fundi, WB21 i lejon Gastauer të ndihmojë njerëzit në vendet më të varfra të botës të nisin biznese. Edhe një herë, ai ia atribuon shumë nga përpjekjet dhe ambicies së tij të sinqertë qëllimit filantropik.

Mësimi: Shumë sipërmarrës e shpenzojnë kohën e tyre për formula të shpejta dhe sekrete. Në të vërtetë suksesi varet në dy gjëra – Gatishmëria e një personi për të punuar dhe për t’u përqëndruar në nevojat e të tjerëve.

Peter Thiel

Peter Thiel është një sipërmarrës i suksesshëm dhe aktivist politik. Karriera e hershme e Thiel është përqendruar kryesisht rreth ligjit dhe politikës – së pari si një avokat i letrave me vlerë dhe më pas si fjalimshkrues për ish-Sekretarin Amerikan të Arsimit. Ai më vonë u zhvendos në më shumë role biznesi si një tregtar derivat dhe bashkë-themelues i PayPal.

Thiel e shiti PayPal në eBay në 2002 për 1.5 miliardë $. Pasi e shiti PayPal ai bëri tre lëvizje strategjike – Thiel u bë investitori i parë profesional për të blerë në Facebook, ai nisi “Clarium Capital Management” dhe ndihmoi në lançimin e “Palantir Technologies”.

Sot, Thiel ulet në bordin e Facebook dhe punon privatisht me Palantir. Më së shumti, Thiel është i njohur për lançimin e “Fondit të themeluesve” me disa partnerë të PayPal. “Fondi i Themeluesve” është një firmë e kapitaleve që mbështet zhvillimin teknologjik.

Mësimi: Të qenit një mendimtar progresiv do të thotë të kërkosh përtej asaj që është e dukshme për shumicën. Qoftë me Paypal apo Facebook, gjatë gjithë karrierës së tij, Thiel mori rreziqe për të siguruar që ai qëndron një hap përpara pjesës tjetër – në mënyrë të qartë, ju duhet të bëheni të mençur për të bërë të njëjtën gjë.

Yuri Milner

Edhe pse emri i Yuri Milner është ndoshta më pak i njohur se emrat e Gastauer dhe Thiel, pa asnjë dyshim ai është po aq ndikues sa dyshja e mësipërme.

Milner e filloi karrierën e tij me biznesmenin Mikhail Khodorkovsky. Ai pastaj bashkë-bleu biznesin e tij të parë, një prodhues makaronash, duke e transformuar atë në një kompani të pasur.

Më pas ai bashkë-themeloi NetBridge, e cila përfundimisht u bashkua me një kompani të suksesshme Interneti ruse, duke arritur suksesin që shumë pak sipërmarrje arrijnë.

Në mes të viteve 2000, Milner u bë i interesuar në Silicon Valley, kështu që ai, gjithashtu, investoi goxha në Facebook. Edhe pse shumë e vunë në dyshim këtë strategji në atë kohë, investimet Milner paguan me popullaritet dhe sukses.

Përveç një karrierë të suksesshme biznesi, pasioni i Milner për shkencën ka mbetur gjithmonë. Në fakt, për të nxitur inovacionin, Milner krijoi atë që njihet tani si “Breakthrough Prize (Çmimi i zbulimit të madh)”. Ky çmim prej 3 milionë $ jepet çdo vit për shkencëtarët, të cilët bëjnë zbulime dhe ndryshime të rëndësishme.

Mësimi: Faleni klishenë, por përsa i përket pasioneve tuaja , mos kini frikë të qëndroni të vërtetë në rrënjët tuaja. Rrallë të pasurit gjejnë suksesin duke bërë pikërisht atë që ata duan gjithë ditën, por ka vlera të jashtëzakonshme kur gjen një mënyrë për të lidhur suksesin dhe pasionin.

Është e lehtë të mendosh se këta profesionistë relativisht të rinj thjesht arritën suksesin, por ka më shumë se kaq në secilën prej historive të tyre. Në realitet, secila prej tyre ia kushtoi rininë formimit të biznesit: Sukseset e tyre aktuale janë të mëdha, sepse ato janë ndërtuar mbi një themel të fortë.

burimi: Entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0