Parku fotovoltaik në Karavasta. Fituese kompania franceze

Parku fotovoltaik

Kompania franceze Voltalia, është shpallur fituese e ankandit për ndërtimin e parkut fotovoltaik të Karavastasë me një fuqi të instaluar prej 140 MW, ndërsa çmimi i ofertuar për blerjen e energjisë është 24.89 euro/MW. Me këtë çmim, qeveria shqiptare është angazhuar të garantojë blerjen e energjisë elektrike për 15 vite për 70 MW. Gjysma tjetër e prodhimit do të mund të tregtohet nga kompania në treg të lirë.

Kryeministri Rama tha gjatë prezantimit se, ky park fotovoltaik do jetë më i madhi në rajon. “Më vjen mirë që ne jemi në gjendje që të shikojmë konkretisht finalizimin e një përpjekje të madhe për të hapur një faqe të re në historinë e sistemit energjetik, duke përfshirë një volum të rëndësishëm, i pari i kësaj natyre, energjisë diellore në sistem dhe një investim të huaj mbi 100 milionë euro. Çmimi është fantastik, jashtë çdo parashikimi”.

Lexo: Shqipëria përballë zhvillimit të vonuar të tregut fotovoltaik 

Kompania parashikon të investojë mbi 100 milionë euro, përkundrejt një kontrate 30-vjeçare.

Në ceremoninë e shpalljes së fituesit kryeministri Edi Rama foli për HEC-in e Skavicës. Ai tha se HEC-i do të ndërtohet, me një investim tërësisht publik, pra nga buxheti i shtetit.

Në garë u vlerësuan ofertat e 5 kompanive. Gara për ndërtimin e impiantit fotovoltaik të Karavastasë u hap në fillim të këtij viti.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale