Europa miratoi një nga ligjet më të rëndësishme në ndryshimin klimatik. Emetimi i karbonit do “kushtojë” më shumë - Business Magazine Albania

Europa miratoi një nga ligjet më të rëndësishme në ndryshimin klimatik. Emetimi i karbonit do “kushtojë” më shumë

Bashkimi Evropian dëshiron të bëhet kontinenti i parë neutral ndaj ndryshimit klimatik në botë deri në vitin 2050. Dhe për të arritur këtë qëllim, ai synon të emetojë 55% më pak karbon (CO2) deri në vitin 2030 krahasuar me nivelet e vitit 1990.

Në thelb të planit është tregu i karbonit i njohur si Sistemi i Tregtimit të Emisioneve (ETS). Ai vendos kufijtë se sa kompanitë mund të emetojnë dhe u lejon atyre të tregtojnë këto të drejta emetimi.

Tani Parlamenti i Bashkimit Europian ka arritur një marrëveshje për të reformuar këtë sistem pas negociatave të gjata me përfaqësuesit e qeverisë.

Peter Liese, një eurodeputet me Partinë Popullore Evropiane konservatore, udhëhoqi bisedimet dhe e quajti marrëveshjen “ligji më i madh i klimës i negociuar ndonjëherë në BE”.

ETS përfshin rafineritë e naftës, termocentralet e qymyrit dhe çelikut, si dhe çimenton, qelqin, letrën dhe pjesë të industrive kimike. Këta sektorë përbëjnë 40% të emetimeve totale në BE, dhe rreth 10,000 prej kompanive të tyre duhet të paguajnë për emetimet e tyre që nga viti 2005.

Plani i ri përfshin heqjen e lejeve për rreth 90 milionë tonë metrikë CO2 nga sistemi në vitin 2024. Çdo vit pas kësaj, kufiri për lejet e CO2 do të bjerë me 4.3% çdo vit.

Lexo edhe: Industria e aviacionit dakordësohet për zero emetime karboni deri në 2050-ën

Kostoja e emetimit do të rritet gjithashtu. Vetëm këtë vit çmimi i karbonit u rrit në më shumë se 85 € (90 dollarë) për ton në BE, ose afërsisht dyfishi i çmimit të tij dy vjet më parë. Në të ardhmen, çmimi do të shkojë deri në 100 € për ton për industritë që janë nën mekanizmin e ETS./ Deutsche Welle 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0