Në Turqi përfundon termocentrali diellor më i madh në Europë - Business Magazine Albania

Në Turqi përfundon termocentrali diellor më i madh në Europë

Termocentrali diellor Kalyon PV Karapinar në Konya, Turqi, është termocentrali më i madh diellor në Evropë dhe një nga më të mëdhenjtë në botë.

Termocentrali diellor mbulon 20 milionë metra katrorë, ekuivalente me 2600 fusha futbolli dhe ndërtimi i tij filloi në vitin 2020 në Zonën e Burimeve të Energjisë së Rinovueshme (YEKA) të Karapinarit.

Kur të përfundojë, 3.5 milionë panelet e tij pritet të prodhojnë një fuqi të kombinuar prej 1,350 MË për të përmbushur kërkesën për energji shtëpiake të dy milionë njerëzve.

Lexo edhe: Franca kërkon të zgjerojë prodhimin e energjisë bërthamore

Sistemi, i përbërë nga 75,000 panele diellore, do të plotësojë nevojat e 20,000 shtëpive.

Deri në vitin 2023, Turqia do të investojë 30 miliardë dollarë në energjinë e rinovueshme, veçanërisht në energjinë diellore dhe të erës. Në Turqi, 17 kompani prodhojnë panele diellore vendase./ Urban Life

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0