Shqipëria afër modelit suedez me 44% energji nga burimet e rinovueshme, ndërkohë Italia ndalon në 19% - Business Magazine Albania

Shqipëria afër modelit suedez me 44% energji nga burimet e rinovueshme, ndërkohë Italia ndalon në 19%

Edhe pse ende nuk është pjesë e Bashkimit Evropian, Shqipëria ka ardhur para në këtë sfidë energjetike, duke treguar se është në përputhje me objektivin e energjisë së rinovueshme të vendosur nga Brukseli për vitin 2030.

Në krahasim me shumicën e vendeve anëtare, përfshirë Italinë, Tirana ka shënuar një përqindje impresive prej 44%, e cila e ngjason me performancën e kampionëve skandinavë dhe tejkalon dyfishin e Italisë.

Kjo është ajo që del nga të dhënat më të fundit të Eurostat, në lidhje me vitin 2022. Vitin e kaluar, pjesa e burimeve të rinovueshme në konsumin bruto të energjisë finale midis të 27 vendeve të BE-së arriti në 23%, një rritje (edhe pse e lehtë) krahasuar me vitin 2021. Mbetet brenda Bashkimit, Suedia që ka peshën më të lartë, me 66%, e ndjekur nga Finlanda (47.9%). Të dhënat e Eurostat raportojnë edhe përqindjet e energjisë së rinovueshme në vendet evropiane jashtë BE-së, nga të cilat Norvegjia del me 75.8%. Shqipëria qëndron menjëherë pas treshes skandinave.

Italia, nga ana tjetër, ka ngecur në 19%, ndër të tjera një rënie të lehtë në krahasim me vitin 2021. Në total, 17 nga 27 anëtarët e BE-së raportuan përqindje më të ulëta se mesatarja e BE-së prej 23.0% në 2022.

 

Përparim energjetik: Shqipëria afër modelit suedez me 44% energji nga burimet e rinovueshme, ndërkohë Italia ndalon në 19%

 

Direktiva e re për energjinë e rinovueshme ka rishikuar objektivin e BE-së për energjinë e rinovueshme për vitin 2030 nga 32% në 42.5% (me synimin për ta rritur atë në 45%), kujton Instituti Europian i Statistikave. Prandaj, vendet e BE-së duhet të shtojnë përpjekjet e tyre për të përmbushur kolektivisht objektivin e ri të BE-së për vitin 2030.

fastnewseconomy.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0