Ndryshimet klimatike mund t’i shkaktojnë Gjermanisë 900 miliardë euro dëme - Business Magazine Albania

Ndryshimet klimatike mund t’i shkaktojnë Gjermanisë 900 miliardë euro dëme

Ndryshimet klimatike mund t’i kushtojnë Gjermanisë deri në 900 miliardë euro (956.8 miliardë dollarë) deri në mesin e shekullit, ka treguar një hulumtim i qeverisë gjermane të publikuar të hënën.

Studimi i paraqitur nga Ministria e Mjedisit dhe Ekonomisë nuk duhej kuptuar si një parashikim, por kishte për qëllim të jepte një përshtypje se çfarë mund të ndodhte në rrethana të caktuara.

Çfarë tha studimi?

Në një punim të titulluar “Kostot e ndikimeve të ndryshimeve klimatike në Gjermani”, Instituti për Kërkime Ekonomike Ekologjike (IÖË), Shoqëria për Kërkimin e Strukturave Ekonomike (GWS) dhe Prognos AG kaluan nëpër skenarë të ndryshëm për periudhën 2022-2050, të cilët ndryshonin në ashpërsia e tyre në varësi të shkallës së ngrohjes globale.

Në rastin më të mirë të “ndryshimit të dobët klimatik”, kostot do të arrinin në 280 miliardë eurosh gjatë periudhës kohore. Megjithatë, kjo shifër mund të shkojë deri në 900 miliardë euro në skenarë më pak të favorshëm.

Lexo edhe: Shefi i OKB: Bota është në një “gjendje keqardhje”. Duhet t’u japim drejtim sfidave

Sipas modeleve, kostot mesatare vjetore të ngjarjeve ekstreme si nxehtësia dhe përmbytjet në Gjermani do të rriteshin nga 1,5 deri në 5 herë në vit deri në vitin 2050.

Kjo mund të përfaqësojë një ulje të PBB-së prej 0.6%-1.8% në vitin 2050. Masat e përshtatjes si më shumë hapësira e gjelbër në qytete mund të zvogëlojnë kostot thjesht ekonomike – të matura si humbje në prodhimin ekonomik – nga 60 deri në 100%.

Sipas autorëve, vlerat e përcaktuara përfaqësonin kufij më të ulët, pasi ishte e pamundur të maten të gjitha pasojat e ndryshimeve klimatike në kosto dhe t’i paraqisnin ato në model. Humbja e cilësisë së jetës dhe biodiversitetit si dhe vdekjet ishin disa nga këto pasoja.

“Prandaj duhet pritur që kostot e ndryshimit të klimës mund të rezultojnë ende të jenë dukshëm më të larta se sa përcaktohen nga skenarët në kontekstin e modelit,” tha studimi./ Deutsche Welle 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0