Ford pushime masive nga puna në Europë. Unionet “kërcënojnë” me greva - Business Magazine Albania

Ford pushime masive nga puna në Europë. Unionet “kërcënojnë” me greva

Prodhuesi i makinave me bazë në SHBA, Ford Motor po planifikon të shkurtojë deri në 3200 vende pune në të gjithë Evropën, me shkurtimet që prekin kryesisht stafin në Gjermani. Kompania thuhet se po planifikon të zhvendosë disa punë për zhvillimin e produkteve në Shtetet e Bashkuara, tha të hënën sindikata gjermane IG Metall, duke u zotuar për greva që do të shkatërronin zinxhirin e prodhimit, për kompaninë amerikane, nëse shkurtimet vazhdojnë.

Rritja e kostove për materialet e baterive të automjeteve elektrike dhe ngadalësimet e parashikuara në ekonomitë amerikane dhe evropiane po u bëjnë presion prodhuesve të automjeteve për të ulur shpenzimet. Lufta e çmimeve të makinave elektrike e nisur nga Tesla në fillim të këtij muaji e ka intensifikuar presionin, thanë analistët.

Gjermania do të goditet më keq

Kompania dëshiron të heqë deri në 2,500 vende pune në zhvillimin e produktit dhe deri në 700 në role administrative, me fabrikën në Gjermani që është më e prekura, tha IG Metall.

Punëtorët në fabrikën e prodhuesit të makinave amerikane në Këln, e cila punëson rreth 14,000 njerëz – duke përfshirë 3,800 në një qendër zhvillimi në zonën e Merkenich – u informuan për planet në mbledhjet e këshillit të punës të hënën.

Një zëdhënës në selinë e prodhuesit të automjeteve në Michigan tha se diskutimet me këshillat gjermanë të punës po vazhdonin dhe se kompania duhet të jetë “më konkurruese” ndërsa kalon tek makinat elektrike.

Lexo edhe: Spotify do të shkurtojë 6% të stafit, CEO: “Pranoj gabimin. Investuam më shumë se të ardhurat tona”

Në fillim të vitit të kaluar, Ford njoftoi një investim prej 2 miliardë dollarësh për të zgjeruar prodhimin në fabrikën e tij në Këln për të bërë një model tërësisht elektrik për tregun masiv. Fabrika aktualisht prodhon Ford Fiesta, si dhe motorë dhe transmisione.

Prodhuesi i makinave, i cili punëson rreth 45,000 njerëz në Evropë, po planifikon shtatë modele të reja elektrike në rajon, një vend montimi baterish në Gjermani dhe një ndërmarrje të përbashkët për prodhimin e qelizave nikel në Turqi, si pjesë e një shtytjeje të madhe EV në kontinent.

Megjithatë, ajo paralajmëroi qershorin e kaluar për shkurtime “të rëndësishme” të vendeve të punës në një afat të shkurtër në fabrikën e saj në Spanjë dhe fabrikën e saj në Saarlouis, Gjermani, pasi kalimi në prodhimin e makinave elektrike nënkuptonte se do të kërkonte më pak orë pune për të montuar makina./ Electrek 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0