Shqipëria, rritje ekonomike prej 2.7 %

Parashikimi i KE-së për Shqipërinë, rritje ekonomike prej 2.7 %


Komisioni Europian publikoi parashikimin ekonomik të vjeshtës për vendet anëtare dhe ato kandidate, që rezulton më pak optimist se në pranverë.

Rimëkëmbja ekonomike e zonës Euro dhe e Bashkimit Europian konsiderohet e ngadaltë, edhe pse më elastike dhe e përhapur në të gjitha shtetet anëtare, përkundër rënies së çmimeve të naftës dhe vlerës, relativisht, më të dobët të monedhës euro, jashtë.

“Një ritëm modest pritet të vijojë edhe në vitet e ardhshme, pavarësisht kushteve sfiduese të ekonomisë botërore”, deklaroi gjatë prezantimit komisioneri përgjegjës i BE-së.

“Po të shohim parashikimin e vjeshtës, kemi një tablo më të përzier. Pjesët potenciale të rritjes ekonomike po rimëkëmben, vetëm se në mënyrë shumë të ngadaltë. Kushtet e tregut të punës po përmirësohen, por mbeten pabarazi të larta. Raporti i borxhit ndaj GDP-së arriti kulmin në 2014 për zonën euro, por në disa shtete anëtare pritet të rritet edhe vitin e ardhshëm. Ndër to, unë do përmend Greqinë, Francën, Spanjën dhe Belgjikën”, deklaroi Pierre Moskovici, komisioner i BE-së për Ekonomi, Financa, Tatime e Dogana.

Për Shqipërinë, Komisioni Europian pret një forcim gradual të veprimtarisë ekonomike me ringjalljen e ciklit të investimeve. Politika monetare dhe konsolidimi fiskal parashikohet të vazhdojë me vendosmëri dhe norma e borxhit publik mund të nisë uljen gjatë vitit të ardhshëm, nga 72.4% të GDP-së këtë vit, në 72% gjatë 2016tës dhe 70.3% në 2017.

Ndryshe nga 6 muaj më parë, Komisioni Europian parashikon tashmë për Shqipërinë një rritje ekonomike prej 2.7% gjatë 2015-s dhe 3.3% vitin e ardhshëm, çfarë shënon 0.3% më pak në të dy rastet, krahasuar me parashikimin e pranverës.

Punësimi pritet të rritet në 1.7% këtë vit, nga 1.3% që vlerësohej në maj, 1.9% për 2016-n dhe 2.3% në 2017. Papunësia parashikohet në nivelin 17.5% këtë vit, 16.9% gjatë vitit të ardhshëm dhe 15.8% në 2017. Pavarësisht kreditimit të dobët të biznesit, investimet private parashikohen të mbeten të forta.

“Zhgënjyese” përkufizon Komisioni Europian të ardhurat në buxhet, falë “supozimeve tepër optimiste” për to, “pritshmërisë për një inflacion edhe më të ulët”, si dhe të ndikimit mbi të drejtat e pronësisë së Shqipërisë prej prodhuesve të naftës nga ulja e çmimeve në tregun ndërkombëtar.

Megjithë rishikimin e buxhetit në korrik, parashikimi për deficitin nuk ndryshon, 4% e GDP-së këtë vit, ndër të cilat 1.4% (e GDP-së) vlerësohen për shlyerjen e detyrimeve të prapambetura të qeverisë. Vendi parashikohet të arrijë kufirin e lejuar të defiçitit në BE prej 3% vitin e ardhshëm dhe kjo normë pritet të ulet në 2.1% gjatë 2017-s.

“Situata në Greqi mbetet burim rreziku” për vendin tonë, “nisur nga numri i lartë i emigrantëve që përfaqësojnë ende pjesën më thelbësore të remitancave, edhe pse në rënie drejt Shqipërisë, çfarë pritet të ndikojë negativisht tek konsumatorët familjarë”,siç analizon në këtë dokument KE.

/Top-Channel/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0