Vala e pushimeve nga puna shkon përtej kompanive të mëdha teknologjike - Business Magazine Albania

Vala e pushimeve nga puna shkon përtej kompanive të mëdha teknologjike

IBM dhe SAP janë kompanitë më të fundit të teknologjisë që kanë shkurtuar mijëra vende pune, pasi ato riorganizojnë bizneset dhe fitimet nën presionin e një ekonomie globale të ngadalësuar.

IBM njoftoi shkurtimet të mërkurën, duke thënë se ato kishin të bënin me spinoff-in dhe shitjen e njoftuar më parë të dy njësive të biznesit. Rreth 3,900 pozicione, ose 1.5% e fuqisë punëtore të saj globale, pritet të shkurtohen. Ky veprim do t’i kushtojë IBM  rreth 300 milionë dollarë këtë tremujor, konfirmoi një zëdhënës.

SAP , kompania më e madhe e softuerëve në Evropë, do të pushojë nga puna 2.5% të fuqisë punëtore globale prej 112,000, ose rreth 2,800 punonjës, sipas një raporti të të ardhurave. Ristrukturimi do të kushtojë ndërmjet 250 milionë euro (272 milionë dollarë) dhe 300 milionë euro (381 milionë dollarë); aksionet e kompanisë ranë 3.3% në Frankfurt.

Lexo edhe: Vala e pushimeve nga puna vjen në Europë. Kompanitë njoftojnë ristrukturime të mëdha

Në një prezantim për gazetarët, CEO i SAP, Christian Klein tha se ristrukturimi ishte “i synuar” dhe do të lejonte kompaninë të investonte në fushat “ku ka vërtet rëndësi që SAP të jetë konkurrues në të ardhmen”, veçanërisht në biznesin e saj cloud.

Lajmi vjen pasi kompanitë e tjera të mëdha të teknologjisë zvogëlojnë fuqinë e tyre punëtore në mbarë botën në përgjigje të perspektivës së zymtë ekonomike globale dhe kërkesës në rënie për disa shërbime dixhitale pas pandemisë. Javën e kaluar, kompania mëmë e Google, Alphabet dhe Microsoft njoftuan secila pushime nga puna përkatësisht 12,000 dhe 10,000 punëtorë.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0