Vala e pushimeve nga puna vjen në Europë. Kompanitë njoftojnë ristrukturime të mëdha - Business Magazine Albania

Vala e pushimeve nga puna vjen në Europë. Kompanitë njoftojnë ristrukturime të mëdha

Kompania holandeze “Royal Philips NV” do të shkurtojë 4,000 vende pune vetëm disa ditë pasi drejtori i ri ekzekutiv mori detyrën, pasi kompania holandeze kërkon të reduktojë shpenzimet.

Shkurtimet arrijnë në afërsisht 5% të fuqisë punëtore të saj globale. Ndërkohë javën e kaluar, prodhuesi britanik i automjeteve elektrike” Arrival” tha se do të bëjë një reduktim “të konsiderueshëm” në fuqinë e saj punëtore, ndërsa kërkon të bëjë një valë të dytë kursimesh.

Lexo edhe: Ford pushime masive nga puna në Europë. Unionet “kërcënojnë” me greva

Diku tjetër në Evropë, gjigandi i fintech “Klarna” pushoi nga puna 10% të stafit në maj dhe 100 të tjerë muajin e kaluar, ndërsa shitësi i makinave të përdorura Cazoo pushoi nga puna rreth 750 njerëz në shtator. /Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0