Pakistani po e bllokon Wikipedia-n - Business Magazine Albania

Pakistani po e bllokon Wikipedia-n

Wikipedia është bllokuar në Pakistan për shkak të përmbajtjes “sakrilegjioze” në faqe, sipas një raporti nga Bloomberg. Ndalimi vjen pasi qeveria urdhëroi faqen për të hequr përmbajtjen ofenduese brenda 48 orëve dhe autoriteti i telekomit i vendit “degradoi” shërbimet e tij.

Aktualisht nuk është e qartë se çfarë po kërkohet të heqë Wikipedia, megjithëse Bloomberg raporton se është ende në bisedime me zyrtarët pakistanezë. Wikipedia, fondacioni përgjegjës për Wikipedia, nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës së The Verge për koment mbi këtë çështje.

Sipas hulumtimit nga OpenNet Initiative, vendi bllokon faqet që kanë përmbajtje që i konsideron si “blasfemuese, antiislamike ose kërcënuese për sigurinë e brendshme.

Pakistani ka bllokuar disa vende kryesore në të kaluarën. Ai e ndaloi YouTube për tre vjet, dhe në 2020 dhe 2021, bëri të njëjtën gjë me TikTok, duke përmendur ankesat për “përmbajtje imorale / të pahijshme” që shpërndahej në aplikacion.

theverge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0