NASA do të godasë anijen e saj kozmike me një asteroid - Business Magazine Albania

NASA do të godasë anijen e saj kozmike me një asteroid

Anija kozmike e Testit të Ridrejtimit të Dyfishtë të Asteroidit (DART) e NASA-s do të përplaset me një asteroid të hënën (26 shtator), në testin e parë ndonjëherë të aftësisë së njerëzimit për të devijuar shkëmbinjtë hapësinorë kërcënues për jetën përpara se të përplasen me Tokën.
Anija 550 kilogramë DART një sondë në formë kubi do të përplaset me asteroidin Dimorphos ndërsa udhëton në afërsisht 21,160 km/h.

Qëllimi i provës së sondës është të ngadalësojë orbitën e Dimorphos me gjerësi 160 metra rreth partnerit të tij më të madh – asteroidit Didymos, 390 metra. Asnjë asteroid nuk përbën kërcënim për Tokën , pasi ata do të jenë më shumë se 11 milionë kilometra nga planeti ynë në kohën e goditjes së DART, por shkencëtarët e NASA-s duan të përdorin testin për të studiuar se si një asteroid që mund ta rrezikojë Tokën në të ardhmen të mund të shtyhet dhe ndryshojë kursin e lëvizjes.

“Anija jonë kozmike DART do të godasë një asteroid në përpjekjen e parë të njerëzimit për të ndryshuar lëvizjen e një trupi qiellor natyror,” tha Tom Statler, një shkencëtar që punon në ekipin e mbrojtjes planetare të NASA-s.

DART filloi udhëtimin e tij drejt Didymos dhe Dimorphos 10 muaj më parë, i lëshuar në bordin e një rakete SpaceX Falcon 9 që shpërtheu nga Baza e Forcave Hapësinore Vandenberg në Kaliforni, por rrënjët e saj mund të gjurmohen më tej.livescience

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0