Letra e dorëheqjes së Jack Dorsey në Twitter zbulon një të vërtetë të ashpër rreth lidershipit   - Business Magazine Albania

Letra e dorëheqjes së Jack Dorsey në Twitter zbulon një të vërtetë të ashpër rreth lidershipit  

lidershipit

Kur Jack Dorsey, një nga bashkëthemeluesit dhe CEO i Twitter, dha dorëheqjen, ai e kishte zyrtarizuar, duke postuar një email që u dërgoi punonjësve, i cili njoftonte dorëheqjen e tij. Ai u zëvendësua nga CTO i kompanisë, Parag Agrawal, i cili ka qenë me kompaninë që nga viti 2011.

Nga njëra anë, fakti që Dorsey dha dorëheqjen është një surprizë. Askush nuk ishte as në zyrë pasi kompania u dha të gjithëve një “ditë pushimi”.

Nga ana tjetër, largimi i Dorsey duket pothuajse i vonuar. Twitter është përballur me një shtytje nga investitorët aktivistë për të zëvendësuar Dorsey pasi kompania nuk ka qenë në gjendje të mbajë ritmin me gjigantët e tjerë të teknologjisë. Edhe pse lançon produkte të reja dhe raporton shifra të qëndrueshme të të ardhurave, rritja aktive e përdoruesve ka ngecur.

Dorsey ka qenë gjithashtu një CEO kryesisht me kohë të pjesshme që nga marrja e postit në 2015. Ai e kalon pjesën më të madhe të kohës duke drejtuar Square, ku është edhe CEO. Megjithatë, më interesante se koha apo arsyeja, është ajo që Dorsey kishte për të thënë kur doli nga dera.

Pas gati 16 vitesh që kam pasur një rol në kompaninë tonë … vendosa se më në fund është koha që unë të largohem. Pse? Flitet shumë për rëndësinë e një kompanie që drejtohet nga themeluesit. Në fund të fundit, unë besoj se kjo është shumë kufizuese dhe një pikë e vetme dështimi. 

Duke lënë mënjanë faktin se Dorsey nuk dukej kurrë sikur donte të bëhej CEO i Twitter dhe fakti që ai është ende një themelues-CEO në Square, ka një të vërtetë të ashpër në atë deklaratë që ia vlen të merret në konsideratë. Kur heq dorë nga kontrolli është një sfidë me të cilën përballet çdo themelues.

Dhe përgjigja e Dorsey-t është se kur të bëheni një “pikë e vetme dështimi”, është koha për t’u larguar. Problemi është se shumica e themeluesve ose nuk e kuptojnë se është ajo çfarë janë bërë ose thjesht nuk janë të gatshëm ta pranojnë atë dhe t’ia dorëzojnë frenat dikujt më të aftë për të udhëhequr.

Në shumicën e rasteve, gjëja që e bën një sipërmarrës të madh është e ndryshme nga ajo që nevojitet për të drejtuar një kompani të madhe dhe të maturuar. Themelimi i një kompanie kërkon të ëndërroni ide të çmendura, të ndërmerrni rreziqe dhe të derdhni të gjithë energjinë dhe pasionin tuaj në diçka që mund të mos funksionojë kurrë.

Lexoni: 8 mësime nga “Baba i pasur, baba i varfër” që do të ndryshojnë perceptimin tuaj për pasurinë

Problemi është se pasi ta keni bërë këtë, është shumë e vështirë të jesh objektiv për atë që ke ndërtuar. Është edhe më e vështirë të heqësh dorë kur ke rritur diçka përtej asaj që je në gjendje të drejtosh. Ndonjëherë, megjithatë, gjëja që kompania juaj ka më shumë nevojë është që ju të largoheni nga rruga.

Kur e shikon në atë mënyrë, nuk jam i sigurtë se deklarata e Dorsey-t nuk është një tregues i mendimeve të tij për themeluesit-CEO të tjerë. “Nuk ka shumë kompani që arrijnë në këtë nivel,” shkroi Dorsey. “Dhe nuk ka shumë themelues që zgjedhin kompaninë mbi egon e tyre. Unë e di që do të vërtetojmë se kjo ishte masa e duhur.”

Ka më shumë se disa vëzhgues që do të ishin kureshtarë, për shembull, të dinin se si mund të dukej Facebook pa themeluesin dhe CEO të tij, Mark Zuckerberg. Sidomos pasi Zuckerberg ushtron shumë më tepër kontroll mbi Facebook sesa Dorsey ka pasur ndonjëherë në Twitter.

Unë nuk jam i vetmi që ka argumentuar se problemi më i madh i Facebook nuk është përmbajtja përçarëse, gjuha e urrejtjes ose keqinformimi. Problemi më i madh i Facebook është Mark Zuckerberg. Jo vetëm që ai ushtron kontroll të plotë mbi drejtimin e kompanisë, por Zuckerberg gjithashtu nuk është në gjendje ta shohë kompaninë për atë që është në të vërtetë – duke e shtyrë atë të marrë vendime që kanë pasoja në botën reale.

Edhe në rastin e Twitter, ku Dorsey dihej se gjithsesi ua delegonte shumicën e vendimeve zëvendësve të tij, është e rëndësishme të kesh dikë me aftësitë, karakterin, përvojën dhe dëshirën për të udhëhequr në fakt kompaninë.

Çështja është se kur një themeluesi i mungon gjithçka që duhet për të udhëhequr një kompani përtej asaj që është sot, ai themelues bëhet – siç e tha Dorsey – një pikë e vetme dështimi. Kjo mund të duket e ashpër, por është e vërtetë dhe është një mësim i rëndësishëm për çdo udhëheqës.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0