8 mësime nga “Baba i pasur, baba i varfër” që do të ndryshojnë perceptimin tuaj për pasurinë - Business Magazine Albania

8 mësime nga “Baba i pasur, baba i varfër” që do të ndryshojnë perceptimin tuaj për pasurinë

pasurinë

Librat mund të na mësojnë shumë se ku jemi në jetën tonë dhe si të ecim përpara nga situatat e vështira. “Baba i pasur, baba i varfër” nuk bën përjashtim në përcjelljen e mësimeve jetësore për paratë. Ka disa arsye pse libri u bë bestseller. Kiyosaki ofroi njohuri të mësuara nga përvoja në një libër që shiti miliona kopje në mbarë botën. Në këtë artikull janë tetë njohuri thelbësore rreth arritjes së pavarësisë financiare që mund t’i mësoni nga libri i tij më i shitur.

Kushtëzimi i mendjes tuaj

Nëse vazhdimisht mendoni në mënyrë të pafavorshme për mënyrën e rrugëtimit të jetës tuaj përsa i përket parave, nuk do të jeni kurrë të lirë të eksploroni mundësi të tjera për të fituar më shumë para. Mendjet tona ndikohen, dhe të menduarit vazhdimisht për të mos bërë diçka do të çojë në mosbërjen e saj. Kiyosaki ju nxit të përqëndroheni në mundësitë për të dalë nga zona e komfortit dhe për të punuar në një shkallë sipërmarrëse të investimit në veten tuaj me atë që keni rreth jush. Ai e nis rrugëtimin e tij nga puna falas për babanë e një miku deri te dhënia me qira e librave të vjetër komikë për të fituar.

Kërkoni ngjarje që do t’ju bëjnë më të mençur

Sipas Kiyosaki, të pasurit bëhen miliarderë duke rrëmbyer shanset dhe duke marrë rreziqe. Ata kurrë nuk i mendojnë shumë opsionet e tyre, vetëm përqëndrohen në investime dhe si rezultat i këtyre rreziqeve të llogaritura, ata janë vazhdimisht në rrethana ku mund të bëhen më kompetentë, të fitojnë më shumë aftësi jetësore dhe të përmirësojnë aftësitë e tyre komunikuese.

Ai shfrytëzoi një shans me investimin e tij të parë, i cili i paguante vetëm 25 dollarë në muaj, por edhe pse biznesi nuk e bëri atë miliarder, ai përdori mësimet që mori prej tij për t’u bërë më i mirë dhe më i fokusuar me çdo transaksion të mëpasshëm. Kiyosaki përdori idetë që mësoi ndërsa punonte për babanë e mikut të tij falas për të nisur një kompani të vogël me qira të librave komikë. Ai arriti të mblidhte një investim prej 18 mijë dollarësh dhe të hapte firmën e tij të parë duke përdorur libra komikë. Kërkimi i mediokritetit është një e metë që i pengon individët të ndërmarrin rreziqe të llogaritura ose impulsive që mund të ndihmojnë në zhvillimin e një perandorie. Të qenit më i arsimuar për shkak të përvojave tuaja do t’ju mësojë të veproni me strategji për investimet tuaja dhe t’i vendosni qëllimet tuaja në një rrugë drejt prosperitetit. Sukseset tuaja duhet të përfshijnë gjithmonë objektivat tuaja financiare dhe rreziqet që ndërmerrni për të arritur atje.

Përmirësoni njohuritë tuaja financiare

Kiyosaki mendon se edukimi financiar është aspekti më kritik për të ndihmuar këdo në krijimin e themeleve të qëndrueshme të kompanisë. Paratë e fuqizuara nga intelekti janë një mënyrë që një person mesatar të mësojë të zgjidhë vështirësitë e tij financiare. Ai beson se nëse nuk dini si t’i trajtoni financat tuaja, paratë tuaja do të shkojnë përpara se të keni një shans për t’i parë ato. Ky mësim i vlefshëm tregon se sa e vërtetë është që mos përgatitja do t’ju bëjë të shpenzoni paratë tuaja në mënyrë joserioze. Të mos bësh përpjekje për të edukuar veten se si të rrisësh ato pak që ke, nuk do të çojë kurrë në të pasurit shumë. “Inteligjenca zgjidh problemet dhe gjeneron para”, shkruan ai në librin e tij. Paratë pa kuptim financiar janë para që ikin shpejt.”

Lexoni: 3 librat që do t’ju ndihmojnë të keni një karrierë më të lumtur dhe më të suksesshme në vitin 2022

Mbani vëmendjen tek pasurimi juaj

Në librin e tij, Kiyosaki pretendon se e vetmja mënyrë për të arritur pavarësinë financiare është të kujdeseni për biznesin tuaj dhe të qëndroni të fokusuar në qëllimet tuaja personale. Përpjekja për të zbuluar mënyra të vërteta për të rritur pasurinë tuaj, për të kërkuar mundësi ose për të investuar në firma të aseteve të vlefshme është mënyra se si mund të krijoni të ardhura të qëndrueshme. Sipas Kiyosaki, fokusimi te qëllimi kërkon shumë vëmendje dhe duhet të kërkoni metoda të reja për të rritur paratë që keni.

Të kuptuarit e metodës së tatimit të korporatës

Kiyosaki përshkruan se si korporatat paguajnë taksat e tyre. Ata lejohen të shpenzojnë paratë e tyre para taksave, por personi mesatar tatohet mbi pagat e tyre dhe lejohet të paguajë vetëm pasi të bëhet kjo. Fokusi juaj kryesor duhet të jetë në përmirësimin e zotërimit tuaj të kontabilitetit, të mësoni për investimin, prodhimin e një fitimi dhe sistemin ligjor. Kështu mund të përfshiheni në një planifikim të shëndoshë tatimor. Kursimet që mund të investohen me kujdes për të ndërtuar pasurinë tuaj do të jenë gjithashtu të kujdesshme të merren parasysh.

Investoni

Punësimi i individëve më inteligjentë se ju, sipas Kiyosaki, do të rrisë pasurinë tuaj përmes ideve të tyre. Rritja e njohurive tuaja dhe njohja me taktika të ndryshme do t’ju zgjerojë mentalitetin dhe do t’ju hapë mundësi të reja. Është gjithmonë e nevojshme që një ide që del nga goja e dikujt tjetër të duket e besueshme, prandaj rrethohu me individë që vazhdimisht kërkojnë metoda të reja për të trajtuar çështjet e vjetra.

Përpjekje për të marrë njohuri

Kiyosaki mendon se ndjekja e parave përfundimisht do të rezultonte në humbje. Si rezultat, do të ishte e preferueshme nëse do të punonit për të marrë njohuri dhe jo pasuri. Aftësitë e jetës janë mënyra se si do të mësoni të komunikoni në mënyrë efektive me të tjerët, dhe aftësitë e përmirësuara të njerëzve mund të çojnë në të kuptuarit e njohurive që mund të kenë të tjerët që mund t’ju ndihmojnë me investimet tuaja.

Ruani kontrollin

Ndarja e emocioneve nga jeta juaj e përditshme profesionale ju lejon të bëni gjykime ekzekutive që nuk do t’ju kushtojnë para. Mbani për vete ndjenjat tuaja për arritjet e njerëzve të tjerë dhe përpiquni në dëshirën tuaj për sukses. Gjithmonë do të ketë komente negative, ankth dhe pesimizëm, por lejimi i tyre të dominojnë qëllimet tuaja do t’ju bëjë të vini në dyshim veten. Qëndroni larg kujtdo që përpiqet t’ju bindë të bëni diçka të sigurtë. Ata do t’ju bëjnë të jeni shumë të kujdesshëm në çdo kohë, duke ju lejuar të humbisni mundësitë në të cilat mund të kishit investuar.

Lexoni: 11 librat që Bukinist i rekomandon biznesit gjatë vitit 2022

Përmbledhja e librit “Babi i pasur, baba i varfër” është ajo që duhet të lexoni nëse dëshironi të keni sukses financiarisht. Ju duhet ta mbani mendjen tuaj në objektivin përfundimtar, të edukoni veten për paratë dhe të rrethoheni me njerëz ose situata që ju frymëzojnë të përpiqeni për lartësi më të mëdha. Marrja e rreziqeve është pjesë e procesit të të mësuarit, dhe për sa kohë që mbani një mendje të hapur për rrugën që dëshironi të shkoni me paratë tuaja, do të jeni të suksesshëm.

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0