3 librat që do t’ju ndihmojnë të keni një karrierë më të lumtur dhe më të suksesshme në vitin 2022 - Business Magazine Albania

3 librat që do t’ju ndihmojnë të keni një karrierë më të lumtur dhe më të suksesshme në vitin 2022

Libri i duhur ka fuqinë të frymëzojë, t’ju mësojë diçka të re ose të ndryshojë këndvështrimin tuaj.

Pyesni Susan Peppercorn, përgjatë 12 viteve të saj si trajnere karriere, ajo ka kërkuar vazhdimisht udhëzimin e disa librave jo-trillim. “Absolutisht më pëlqen të lexoj”, thotë ajo për CNBC Make It. “Por janë tre tituj që kanë ndryshuar jetën time.”

Nëse leximi i më shumë librave është një nga qëllimet tuaja për vitin e ri, merrni parasysh të shtoni rekomandimet kryesore të Peppercorn në listën tuaj:

“The long game: How to be a long-term thinker in a short-term world”

Nga Dorie Clark

“The Long Game” sfidon nocionet tradicionale të suksesit në karrierë dhe ofron një rrugë të re: një rrugë që nuk përcaktohet nga qëllimet tremujore ose promovimet vjetore, por në vend të kësaj të bëheni një “mendimtar afatgjatë” duke praktikuar durimin, duke zhvilluar marrëdhënie kuptimplota me kolegët tuaj dhe strategji të tjera.

“Libri i Clark është një antidotë e nevojshme në një botë që i nënshtrohet të menduarit afatshkurtër dhe kënaqësisë së menjëhershme,” thotë Peppercorn. “Ai ofron mjetet për të qenë në gjendje jo vetëm të ndalemi dhe të mendojmë, por edhe të shikojmë përpara.”

Është një lexim i shkëlqyeshëm nëse nuk jeni i sigurt për lëvizjen tuaj të ardhshme në karrierë, shton ajo, ose ndiheni të shkëputur nga puna juaj aktuale.

‘Limitless: How to Ignore Everybody, Carve Your Own Path, and Live Your Best Life’

Nga Laura Gassner Otting

Cilat janë sekretet për të jetuar versionin më të mire të jetës tuaj? Në “Limitless”, Gassner Otting u mëson lexuesve një masterklasë se si të përafrojnë ëndrrat dhe vlerat e tyre me punën e tyre.

“Ky libër nuk është libri tipik i karrierës, Laura është një shkelëse rregullash!” thotë Peppercorn. Gassner Otting nuk përqendrohet vetëm në përcaktimin e asaj që ju sjell qëllimin ose lumturinë, por atë që ajo e quan “konsonancën” tuaj: atë se “çfarë” bëni çdo ditë në punë ose në shtëpi duke u përafruar thellë me atë se “kush” jeni kur ndiheni më mirë.

Lexo edhe: 13 libra që duhen lexuar për një 2022 më të lumtur, më produktiv dhe më pak të stresuar

“Kjo harmoni midis “çfarë” dhe “kush” tonë është shpesh kalimtare sepse ne nuk po ndërtojmë në mënyrë aktive një jetë të lidhur me të,” shpjegon Peppercorn. “”I Limitless” është një udhërrëfyes për të kuptuar bashkëtingëllimin tuaj dhe për të jetuar në përputhje me të.”

‘Designing Your New Work Life: How to Thrive and Change and Find Happiness and a New Freedom at Work’

Nga Bill Burnett dhe Dave Evans

Pandemia e koronavirusit ka ndryshuar se si dhe ku punojmë, por Burnett dhe Evans shpjegojnë se si të përdorim “të menduarit dizajn” për të naviguar në këto kohë të trazuara.

Peppercorn thotë se ka gjetur ushtrimet “praktike, që provokojnë mendimin” që autorët sugjerojnë se janë vërtet të dobishme për “ri-dizajnimin e punës në të cilën jeni tani” për t’iu përshtatur më mirë dëshirave dhe nevojave tuaja ose “tranzicioni drejt mundësisë tuaj të ardhshme”.

Disa nga këshillat përfshijnë gjetjen e arsyeve të reja për të motivuar veten në punë, mësimin e aftësive të reja dhe marrjen parasysh të një roli të ndryshëm brenda organizatës suaj. “Ky është një lexim i domosdoshëm për njerëzit që ndihen se kanë ngecur në karrierën e tyre,” shton Peppercorn. “Ky libër ofron këshilla të shkëlqyera për të riformuluar problemet tuaja dhe për të nisur aksionin.”

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0