5 përfitimet kryesore shëndetësore të ujit të kokosit, sipas ekspertëve - Business Magazine Albania

5 përfitimet kryesore shëndetësore të ujit të kokosit, sipas ekspertëve

Uji Kokosit

Shumë pak pije mund të arrijnë ekuilibrin e përsosur për të qenë të shëndetshëm dhe të shijshëm si uji i kokosit. Të pasura me shije të ëmbël dhe vlera ushqyese, por me pak kalori, përfitimet e ujit të kokosit janë shumë të mira për t’i lënë pas dore, veçanërisht pasi është e lehtë për t’u gjetur dhe për t’u përfshirë në një dietë të plotë.

Samantha Dieras, dietologe e regjistruar dhe drejtore e shërbimeve të ushqyerjes ambulatore në Spitalin Mount Sinai, shpjegon se uji i kokosit është thjesht lëngu i pastër që shihet brenda një kokosi. Për të mos u ngatërruar me qumështin e kokosit, për të cilin Dieras thotë se është lëngu i errët i ngjashëm me qumështin që krijohet kur mishi i kokosit i grirë ose i copëtuar bëhet pure dhe kullohet, uji i kokosit ka dëshmuar herë pas here se është më shumë se thjesht një pije e shijshme.

Përfitimet

Është thënë se uji i kokosit ka përfitime të shumta shëndetësore, por këto janë pesë kryesoret që ekspertët thonë se janë më të rëndësishmet për t’u marrë parasysh:

1. Përmban shumë lëndë ushqyese dhe antioksidantë

Uji i kokosit është një burim i shkëlqyer i ushqyesve thelbësorë dhe antioksidantëve për t’ju ndihmuar të mbani një dietë të përgjithshme të shëndetshme. Dieras rendit aminoacidet, peptidet antimikrobike, karbohidratet, enzimat, elektrolitet, vitaminën C dhe antioksidantët si vetëm disa nga ato që mund të gjeni në një filxhan me ujë kokosi.

2. Ofron Hidratim

Uji i kokosit është bërë me 95% ujë, duke e bërë atë një burim të nivelit të lartë hidratimi kur jeni të etur ose kur keni pak energji. Kur jeni duke humbur lëngje përmes aktivitetit të përditshëm ose sëmundjeve të tilla si të vjella ose diarre, uji i kokosit mund t’ju ndihmojë të mos dehidratoheni. Por mos e ndërroni plotësisht konsumimin tuaj të rregullt të ujit me ujin e kokosit. Përfshirja e tij në dietën tuaj vjen me disa paralajmërime.

3. Ju ndihmon të ruani, ose të humbisni, peshë

Uji i kokosit është me kalori të ulët dhe përmban më pak yndyrë në krahasim me lëngjet e tjera të frutave me sheqer dhe smoothie, gjë që e bën atë alternativën më të shëndetshme, nëse jeni duke kërkuar diçka të shijshme për të pirë. Për shkak se uji i kokosit rrit hidratimin, ai mund të zvogëlojë urinë e panevojshme dhe marrjen e tepërt të energjisë. Studimet tregojnë gjithashtu se uji i kokosit mund të nxisë metabolizmin. Megjithatë, ujit të kokosit i mungojnë sasi të konsiderueshme të makronutrientëve të tjerë, si disa proteina dhe yndyra që janë thelbësore për rregullimin e vakteve dhe sheqerit në gjak. Pra, rekomandohet një dietë që do të përfshijë mjaft makro dhe mikronutrientë për të balancuar gjithçka.

4. Mund të parandalojë gurët në veshka

Përmes hidratimit të shtuar dhe shkëmbimit të elektroliteve, pirja e ujit të kokosit mund të jetë super e dobishme për parandalimin e gurëve në veshka. Gurët në veshka krijohen kur kalciumi dhe komponimet e tjera formojnë kristale në urinë. Megjithëse u testua përmes një pishinë të vogël mostrash, ky studim tregon se uji i kokosit mund të rrisë citratin, kaliumin dhe klorurin tuaj urinar për të zvogëluar shanset e formimit të këtyre kristaleve.

5. Rimbush elektrolitet pas stërvitjes

Dieras thotë se uji i kokosit përdoret shpesh si një pije pas stërvitjes për të zëvendësuar elektrolitet, mineralet e nevojshme për funksionin qelizor në trup, që humbasim pasi ushtroheni. Kur djersitesh tepër, trupi do të rrisë nevojën e tij për elektrolite. Uji i kokosit përmban disa elektrolite si natriumi, kaliumi dhe magnezi që mund të ndihmojnë në balancimin e tij. Madje ka studime që tregojnë se uji i kokosit mund të jetë më i dobishëm për rikuperim sesa uji i rregullt pas stërvitjes.

Dobësitë

Megjithëse ka shumë përfitime shëndetësore, ka disa gjëra që duhen marrë parasysh. Dieras thotë se çdo pretendim se uji i kokosit ka veti kundër plakjes është i pabazuar dhe aktualisht nuk ka asnjë hulumtim përfundimtar për të mbështetur këto deklarata. Gjithashtu, duhen bërë më shumë studime për të thënë se mund të ndihmojë në uljen e gjasave për sëmundje të zemrës ose promovimin e shëndetit të përgjithshëm të zemrës. Ajo shpjegon se kaliumi në ujin e kokosit mund të ndihmojë në rregullimin e efekteve të natriumit në trup, kështu që teorikisht mund të ndihmojë në uljen e presionit të lartë të gjakut. Por tani për tani, kjo është e gjitha teorike.

Disavantazhet e tjera, përfshijnë përmbajtjen e tij të sheqerit. Uji i kokosit mund të rrisë shpejt nivelin e sheqerit në gjak, veçanërisht nëse konsumohet me stomak bosh ose në sasi të tepërt. Unë rekomandoj ta trajtoni atë si lëng. Mund të jetë e shkëlqyeshme në cilësi të vogla dhe ideale për t’u shoqëruar me fibra, proteina dhe yndyra për të shmangur rritjen e sheqerit në gjak”, thotë ajo.

Ndërsa është përgjithësisht i sigurt për t’u konsumuar për shumicën, Dieras thotë se ka disa përjashtime. Ajo thotë se kurrë nuk duhet t’i lejoni foshnjat të pinë ujë kokosi pasi ai përmban fluor, i cili mund të jetë toksik për të sapolindurit. Nëse keni diabet ose vuani nga sëmundjet e veshkave dhe nuk mund të ekskretoni kaliumin, ajo këshillon ta pini me kujdes ose ta shmangni plotësisht për të qenë të sigurt. Por nëse dëshironi të përfshini ujin e kokosit në dietën tuaj, ajo thotë se do të dëshironi ta pini atë në sasi më të vogla dhe të monitoroni nga afër nivelet e sheqerit në gjak, pasi uji i kokosit mund të çojë në përkeqësim të kontrollit të glicemisë, si dhe në hipoglicemi. Dhe për atletët ose vrapuesit e maratonës, uji i kokosit nuk ka mjaft elektrolite për të rimbushur nivelet e varfëruara të natriumit dhe magnezit dhe mund të shkaktojë ngërçe në bark.

Ashtu si me çdo gjë që lidhet me shëndetin, është gjithmonë më mirë të kërkoni këshilla mjekësore nga mjeku juaj ose një profesionist i kujdesit shëndetësor. Duke pasur parasysh të gjitha përfitimet shëndetësore që mund të merrni nga një filxhan i vetëm, uji i kokosit mund të jetë një pije që ia vlen të shikohet.

vogue.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0