13 libra që duhen lexuar për një 2022 më të lumtur, më produktiv dhe më pak të stresuar - Business Magazine Albania

13 libra që duhen lexuar për një 2022 më të lumtur, më produktiv dhe më pak të stresuar

13 libra

Ndërsa viti 2021 po mbyllet, shumë prej nesh nuk janë shumë të trishtuar që po largohet. Covid, politika, moti i çmendur dhe një mjedis biznesi tepër i paparashikueshëm e bënë atë një vit shumë sfidues për sipërmarrësit (dhe pothuajse të gjithë të tjerët gjithashtu). Çfarë mund të bëni për ta bërë vitin 2022 më pak stresues dhe më të qetë?

Nuk ka shumë që mund të bëni personalisht për inflacionin ose Omicron, por mund ta forconi optimizmin tuaj me njohuritë më të fundit nga fusha e psikologjisë pozitive. Kjo degë e psikologjisë shikon mënyrat për të nxjerrë në pah më të mirën tek qeniet njerëzore, duke na ndihmuar të lidhemi, të arrijmë dhe në përgjithësi të lulëzojmë në jetën tonë.

Lexoni: 7 libra që Elon Musk mendon se duhet t’i lexoni patjetër

Qendra e Shkencës Greater Good në UC Berkeley është një nga qendrat kërkimore kryesore në hapësirë, dhe çdo vit mbledh librat më të mirë të psikologjisë pozitive të 12 muajve të fundit. Lista e saj e fundit sapo ka dalë dhe është plot me libra të shkëlqyer të mbushur me mjete dhe njohuri të dobishme për t’ju ndihmuar të përballoni sfidat e vitit 2022 me më shumë qetësi dhe mençuri.

 1. The Sweet Spot nga Paul Bloom

“Pse njerëzit dëgjojnë këngë të trishtuara, hanë ushqim tepër pikant, hidhen me parashutë, vrapojnë në maratonë, shikojnë filma horror, përfshihen në praktika që përfshijnë dhimbje ose kërkojnë dhunë fizike? pyet psikologu Paul Bloom në këtë libër duke eksploruar se si vuajtja mund ta bëjë jetën më kuptimplotë. “Kjo do t’ju ndihmojë të kuptoni një pjesë të madhe të sjelljes njerëzore të çuditshme, ndoshta edhe tuajën,” premton Greater Good.

 1. Four Thousand Weeks nga Oliver Burkeman

Një pyetje thelbësore është në zemër të saj: “Po sikur t’i kushtonim më shumë vëmendje kohës së kufizuar që kemi në planet dhe të jetonim jetën tonë në përputhje me rrethanat?” Burkeman nuk ofron vetëm këshillat e zakonshme për menaxhimin e kohës, por lufton drejtpërdrejt me vdekshmërinë dhe nevojën tonë për të maksimizuar gëzimin dhe kënaqësinë që marrim nga koha jonë e kufizuar këtu në tokë.

 1. Unwinding Anxiety nga Judson Brewer

Duke qenë se viti 2021 ishte një vit me ankth, shumë prej nesh janë plotësisht të dëshpëruar për një 2022 më të qetë. Ky libër mund të ndihmojë. “Ka një milion e një këshilla atje rreth asaj se çfarë duhet të bëni kur ndiheni të shqetësuar,” thotë Greater Good, por libri i Brewer “tregon sesi ankthi ekziston brenda zakoneve që përbëjnë jetën tonë të përditshme… Përpara se të kultivojmë të reja, zakone më të qeta, duhet të shqyrtojmë të vjetrat, të vëzhgojmë se si po na lëndojnë, por edhe të kuptojmë se çfarë po marrim prej tyre që e bën trurin tonë të ngjitet pas tyre.”

 1. Trauma nga Paul Conti

Ju mund të mendoni se një libër mbi traumën tingëllon si një lexim i rëndë, por Greater Good insiston se ky libër “ofron një pasqyrë të sigurtë dhe të arritshme të kërkimit mbi shkaqet dhe trajtimin e traumës, të sjellë në jetë nga tregimet e autorit të saj, psikiatrit Paul Conti, dhe pacientëve të tij.”

 1. Think Again nga Adam Grant

“Tek Think Again, psikologu organizativ Adam Grant paraqet kërkime magjepsëse mbi atë që i ndihmon njerëzit të qëndrojnë fleksibël në të menduarit e tyre dhe t’i shtyjë të tjerët të bëhen më mendjehapur,” raporton Greater Good, duke shtuar se “leximi i librit të tij është si një plan për t’u bërë më shumë njeri i zhytur në mendime”.

 1. Keep Sharp nga Sanjay Gupta

Është e vështirë të kesh një vit të mirë nëse mendon se truri yt është në dëshpërim për ty, kjo është arsyeja pse ky libër mbi luftën kundër rënies konjiktive me kalimin e moshës nga korrespondenti mjekësor i CNN, Sanjay Gupta, bën pjesë në listën e Greater Good. “Në librin e tij, Gupta na jep pesë mesazhe kryesore të marra nga kërkimet e neuroshkencës: Ne duhet të lëvizim trupin tonë rregullisht (madje edhe ushtrimet e lehta ndihmojnë), të bëjmë gjumë të mirë, të hamë mirë, të lidhemi me të tjerët dhe të gjejmë kuptimin e jetës”.

 1. Saving Us nga Katharine Hayhoe

Ka shumë arsye për të qenë në ankth për vitin 2022, por kriza klimatike renditet padyshim në krye të listës. Në këtë libër, shkencëtarja e klimës Katharine Hayhoe argumenton se nuk duhet të paralizohemi nga frika përballë lajmeve të tmerrshme klimatike. “Duke u fokusuar në mënyrën se si ne mund të inkurajojmë me sukses të gjithë që të marrin seriozisht ndryshimet klimatike dhe të bëjnë pjesën e tyre, ajo ofron shpresë për të shmangur katastrofën përmes veprimit kolektiv,” vëren Greater Good.

 1. Chatter nga Ethan Kross

Çështjet e jashtme si ndryshimi i klimës dhe plakja sigurisht që mund të pengojnë lumturinë tonë, por po ashtu edhe proceset dhe zakonet e brendshme. Është kjo lojë e brendshme që trajton psikologu Ethan Kross në librin e tij. Kross ofron këshilla se si të qetësoni zërat negativë ose ngacmues në kokën tuaj dhe “të kultivoni një perspektivë më të qetë, më të sjellshme dhe më të dobishme për jetën tuaj”.

Lexoni: Si ndërtova një kompani miliarda dollarë me ndihmën e këtyre 19 librave të biznesit?!

 1. The Burnout Epidemic nga Jennifer Moss

Një tjetër titull shumë aktual, The Burnout Epidemic gërmon në shkaqet e vërteta të burnout për të ndihmuar individët dhe organizatat të gjejnë zgjidhje më të mira se sa joga dhe disa ditë shtesë pushimi.

 1. Fierce Self-Compassion nga Kristin Neff

Ne mendojmë për vetëdhembshurinë si një mënyrë për të qenë të mirë me veten dhe për të reduktuar vuajtjet personale, por në këtë libër që provokon mendime, psikologia Kristin Neff argumenton se dhembshuria për veten “mund t’ju japë guximin të kuptoni se kur ju dhe të tjerëve ju bëhet padrejtësi dhe të ngriheni për drejtësinë sociale”, shpjegon Greater Good. Megjithëse libri u drejtohet kryesisht grave, “ai është mësimdhënës edhe për burrat”.

 1. The End of Bias nga Jessica Nordell

Titulli i këtij libri tingëllon si një ëndërr e bukur, por brenda faqeve të tij gazetarja Jessica Nordell “ofron shpresë për ndryshim, duke ofruar shembuj të ndërhyrjeve që kanë reduktuar me sukses paragjykimet individualisht dhe institucionalisht.” Duket si diçka që shumë drejtues biznesi që kërkojnë opsione më të mira mund të përfitojnë nga leximi.

 1. The Social Instinct nga Nichola Raihani

Pandemia dhe politika e fundit nuk kanë nxjerrë në pah gjithmonë më të mirat në natyrën njerëzore. Libri i biologut evolucionar Nichola Raihani bën të kundërtën. “Njerëzit kanë mbijetuar mirë për shkak të aftësisë së tyre për të bashkëvepruar dhe punuar me njerëz jashtë grupeve të tyre të afërta familjare, duke u organizuar rreth nevojave të përbashkëta,” shpjegon Raihani, duke këmbëngulur se, të paktën në terma afatgjatë, “natyra jonë bashkëpunuese tenton të fitojë”.

 1. High Conflict nga Amanda Ripley

Të lodhur nga të gjitha grindjet e këqija, çnjerëzore në lajme? Atëherë ky libër mund të jetë për ju. Në të, Ripley shpjegon ndryshimin midis konfliktit produktiv dhe shkatërrues, gërmon në origjinën e impulseve tona më pak konstruktive dhe fatmirësisht ofron “mënyra për të shmangur ose për t’u çliruar nga ky mentalitet gjithëpërfshirës, ​​ne kundër tyre”. Unë mendoj se ne të gjithë mund të shmangim konfliktet në 2022.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0