Si ndërtova një kompani miliarda dollarë me ndihmën e këtyre 19 librave të biznesit?! - Business Magazine Albania

Si ndërtova një kompani miliarda dollarë me ndihmën e këtyre 19 librave të biznesit?!

librave të biznesit

Padyshim që nuk ka mënyrë më të mirë për të mësuar se si të fillosh dhe të rritësh një biznes sesa të zhytesh me një qasje praktike. Në të njëjtën kohë, si dikush që ndërtoi një “unicorn” nga fillimi, unë gjithashtu mund të dëshmoj se nuk ka asgjë të keqe të marrësh këshilla nga të tjerët që kanë kaluar tashmë të njëjtat hapa. Librat janë një mënyrë më e arritshme për të marrë ato këshillë. Këta janë titujt që unë konsideroj se duhen lexuar nëse jeni serioz në lidhje me suksesin sipërmarrës, udhëheqjen dhe krijimin e një kompanie që doni të rritet.

 1. The Sales Acceleration Formula: Using Data, Technology, and Inbound Selling to Go from $0 to $100 Million (Mark Roberge)

Kjo është historia se si Hubspot shkoi në 100 milionë dollarë shitje në vit në vetëm tetë vjet. Ekipi im në KnowBe4 studioi se si ekipi i Hubspot e arriti këtë dhe ne më pas modeluam praktikat e tyre më të mira.

 1. Positioning: The Battle for Your Mind (Al Ries and Jack Trout)

Një klasik i PR dhe marketingut se si të diferencoheni, t’i bëni klientët të mendojnë për ju dhe të qëndroni në mendjet e tyre.

 1. Extreme Ownership: How U.S. Navy SEALs Lead and Win (Jocko Willink and Leif Babin)

Kjo përmbledh idetë më të larta të lidershipit, në të cilat tregohen se si t’i zbatoni ato në kompaninë tuaj. Ne kemi parë që është vërtet e dobishme në KnowBe4 për të inkurajuar përgjegjësinë personale dhe për t’i bërë të gjithë punonjësit të mendojnë sikur të jenë pronarë të biznesit.

 1. High Output Management (Andrew Grove)

Një klasik nga ish CEO i Intel, një nga organizatat e para që në thelb vendosi një themel nën atë që ne tani e njohim si menaxhim të hiper-rritjes. Ky libër përshkruan pikëpamjet e Grove për ndërtimin e një biznesi, duke përfshirë mënyrën e motivimit dhe ndërtimit të ekipeve.

 1. Measure What Matters: OKRs: The Simple Idea that Drives 10x Growth (John Doerr)

Doerr u ndërtua mbi idetë e Grove. Ky libër detajon kornizën e tij, e cila përdor objektivat dhe rezultatet kryesore (OKR) për të vazhduar hiper rritjen. Koncepti OKR është ajo që nxit politikën e rritjes së Silicon Valley.

 1. The Advantage: Why Organizational Health Trumps Everything Else in Business (Patrick Lencioni)

Eksploron kulturën e korporatave dhe mirëqenien e korporatave. Ky libër argumenton se shëndeti organizativ është një avantazh i madh konkurrues dhe ju tregon se si ta arrini atë.

 1. Behind the Cloud: The Untold Story of How Salesforce.com Went from Idea to Billion-Dollar Company—and Revolutionized an Industry (Marc Benioff)

Historia se si Benioff ndërtoi Salesforce. Ky tekst ofron më shumë se 100 “shfaqje” (strategji) që adresojnë se si të menaxhoni hiper rritjen, të ndara në secilin sektor të organizatës tuaj.

 1. Powerful: Building a Culture of Freedom and Responsibility (Patty McCord)

Adreson kulturën e kompanisë nga perspektiva e burimeve njerëzore. Ky është libri “A ia thatë të vërtetat në fytyrë” që ju sfidon të përdorni transparencën radikale.

Lexoni: 7 libra që Elon Musk mendon se duhet t’i lexoni patjetër

 1. Customer Success: How Innovative Companies Are Reducing Churn and Growing Recurring Revenue (Nick Mehta, Dan Steinman, dhe Lincoln Murphy)

Libri kryesor për të bërë të lumtur klientët ekzistues, për t’i mbajtur ata të lumtur dhe për t’i bërë ata të rinovohen, posaçërisht për këdo në SaaS.

 1. Trillion Dollar Coach: The Leadership Playbook of Silicon Valley’s Bill Campbell (Eric Schmidt, Jonathan Rosenberg, and Alan Eagle)

Përmbledh parimet kryesore të mësuara nga “Trajneri i Trilionë Dollarëve” Bill Campbell, i cili këshilloi vizionarë si Steve Jobs dhe Larry Page.

 1. Never Split the Difference: Negotiating As If Your Life Depended On It (Chris Voss)

Një negociator i pengjeve në FBI për dy dekada, Voss përshkruan parimet kryesore për të negociuar mirë në pothuajse çdo fushë të jetës.

 1. Predictable Revenue: Turn Your Business Into a Sales Machine with the $100 Million Best Practices of Salesforce.com (Aaron Ross and Marylou Tyler)

Konsiderohet të jetë “Bibla” për gjenerimin e shitjeve, ky libër shpjegon procesin e shitjeve të Salesforce.com e përdorur për t’u bërë një gjigant i industrisë.

 1. How Successful People Lead (John C. Maxwell)

Një libër i shkëlqyeshëm, i shkurtër, i fuqishëm dhe i thjeshtë që përshkruan pesë nivelet e udhëheqjes.

 1. Built to Last: Successful Habits of Visionary Companies (Jim Collins and Jerry I. Porras)

Një klasik që eksploron se çfarë bëjnë kompanitë e qëndrueshme që i ndihmon ata të zgjasin për një kohë të gjatë – jo vetëm me vite, por dekada.

 1. The Innovation Stack: Building an Unbeatable Business One Crazy Idea at a Time (Jim McKelvey)

Manuali juaj për mënyrën e vazhdimit të inovacionit dhe krijimit të produkteve të reja.

 1. The Copywriter’s Handbook: A Step-by-Step Guide to Writing Copy That Sells (Robert W. Bly)

Njohur si copywriter më i mirë në ShBA, Bly ju tregon një sërë teknikash për të komunikuar mirë në reklama, email-e dhe më shumë, kështu që njerëzit të blejnë atë që ju po shisni. Unë ua rekomandoj këtë të gjithë punonjësve të mi, edhe nëse libri nuk ka asnjë lidhje me pozicionin e tyre, sepse të qenit i aftë në komunikim, qoftë verbal apo me shkrim, është një aftësi e nevojshme për të gjithë.

 1. A Data-Driven Computer Defense: A Way to Improve Any Computer Defense (Roger Grimes)

Ky libër përshkruan se si të renditni përpjekjet tuaja në lidhje me sigurinë nga kërcënimet me të cilat përballeni aktualisht. Lexojeni për t’u siguruar që hakerët të mos aksesojnë sistemet tuaja.

 1. Valley Speak: Deciphering the Jargon of Silicon Valley (Rochelle Kopp and Steven Ganz)

Duhet të flisni në gjuhën e Silicon Valley për të marrë fonde ose mbështetje tjetër për biznesin tuaj? Ky është fjalori juaj.

 1. UP and to the RIGHT: Strategy and Tactics of Analyst Influence (Richard Stiennon)

Nëse jeni duke shitur nëpër ndërmarrje ose B2B dhe doni të jeni në radarët e analistëve, atëherë duhet të kuptoni se si funksionojnë analistët, çfarë bëjnë ata dhe si të bisedoni me ta. Ky është libri se si të menaxhojmë të gjithë procesin e analistit.

Të nisësh një kompani dhe ta menaxhosh mirë atë kërkon që ju të mbuloni njohuri për tema të ndryshme. Në fakt, një nga strategjitë tuaja kryesore të suksesit duhet të jetë që ju të merrni ekspertizë nga njerëzit që tashmë kanë qenë të suksesshëm. Nëse dëshironi të filloni me një biznes tuajin (ose të rrisni me sukses biznesin që tashmë keni), kjo është lista juaj thelbësore e leximit.

/Stu Sjouwerman, themelues dhe CEO, KnowBe4 për entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0