Kripto dhe blockchain "sulmojnë" inteligjencën artificiale - Business Magazine Albania

Kripto dhe blockchain “sulmojnë” inteligjencën artificiale

Ritmi i zhvillimit të inteligjencës artificiale ka qenë befasues, por me këto hapa në AI gjeneruese lindin një mori problemesh që ekspertët thonë se mund të përkeqësohen vetëm pasi teknologjia bëhet më e sofistikuar.

Por mund të ketë një mburojë që mund të ngrihet lehtësisht për të parandaluar që AI të egërsojë dhe t’i kthejë në realitet ‘makthet tona të zotëruesve të robotëve’. Kjo shtresë e nevojshme mbrojtëse mund të jetë blockchain.

Kjo është sipas kreut të kërkimit të Coinbase, David Duong, i cili shkruan në një raport të ri se teknologjia e blockchain mund të adresojë problemet që shfaqen tashmë në hapësirën në lulëzim të AI, ndërsa trajtimi i këtyre çështjeve mund të jetë një kufi i ri për sipërmarrësit e kriptove.

“Ndërsa aplikacionet brenda AI dhe blockchain maturohen, ndërprerjet që këto teknologji përfaqësojnë mund të çojnë në fusha bashkëpunimi dhe shfaqjen e rasteve të reja të përdorimit të kriptove për të ndihmuar në adresimin e sfidave specifike shoqërore të paraqitura nga AI,” shkroi Duong.

Lexo edhe: Inteligjenca Artificiale në fokus: Një Kërcënim apo Mundësi

Ai rendit pesë probleme që janë shfaqur me ardhjen e modeleve të mëdha gjuhësore që fuqizojnë chatbot si ChatGPT, së bashku me zgjidhjet për secilën që blockchain dhe kripto mund të jenë në gjendje të adresojnë:

  1. Kërkesa për burime të dhënash – pasi AI gjeneruese mbështetet në baza të mëdha të dhënash të përgjithshme për të fuqizuar modelet e saj të mëdha gjuhësore, “Një sistem stimujsh dhe ndëshkimesh simbolike mund të sigurojë që të dhënat plotësojnë standardet e mjaftueshme të cilësisë që nevojiten nga këto modele.”
  2. Kërkesa për burime llogaritëse – AI gjeneruese kërkon shumë fuqi kompjuterike dhe blockchain mund të ndihmojë duke krijuar një sistem ku burimet ndahen. “Rrjetet e decentralizuara të fuqisë kompjuterike mund të shpërblejnë përdoruesit që ofrojnë vullnetarë GPU-të e tyre të papunë për të ndihmuar në lehtësimin e një pjese të kësaj barre llogaritëse.”
  3. Keqinformimi dhe dezinformimi – Frika nga fushatat e dezinformatave të drejtuara nga AI janë rritur pasi modelet e mëdha gjuhësore kanë potencialin të tresin pretendimet e rreme dhe t’i nxjerrin ato si fakte te përdoruesit. “Teknologjia Blockchain dhe token i pandryshueshëm (NFT) mund të ndihmojë në luftimin e kësaj duke përcaktuar origjinën e imazheve, videove, muzikës dhe mediave të tjera.”
  4. Auditueshmëria – Vendimmarrja e AI mund të jetë e errët për përdoruesin normal dhe algoritmet e saj të padepërtueshme. “Integrimi i teknologjisë blockchain në modelet e AI mund të ndihmojë në bërjen e këtyre proceseve më transparente dhe t’i lejojë përdoruesit të shqyrtojnë logjikën dhe besueshmërinë e rezultateve të prodhuara nga AI.”
  5. Demokratizimi i zhvillimit dhe përdorimit të AI – Së fundi, Duong shkroi se kripto mund ta bëjë AI më të aksesueshme duke i lejuar njerëzit të marrin pjesë në përdorimin dhe zhvillimin e saj në një shkallë më të gjerë. “Platformat kripto mund të ndihmojnë në burimin e një grupi më të larmishëm kontributesh, si dhe të rishpërndajnë aksesin në mënyrë që më shumë përdorues të mund të përfitojnë nga përfitimet e tij (p.sh. këshilla për kujdesin shëndetësor ose tregtia elektronike).

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0