Konferenca Vjetore e Investitorëve në Dubai, Prill 2018

Konferenca Vjetore e Investitorëve në Dubai, Prill 2018


AIM (Annual Investment Meeting) është një event tre-ditor i FDI-ve (Foreign direct investment), i cili përfshin një konferencë të kompanive me famë botërore, prezantime të projekteve të shteteve të ndryshme për investime, panair ndërkombëtar, prezantime të projekteve për investime dhe rrjetëzim mes kompanive dhe investitorëve. AIM paraqitet si nxitës i ri i tregjeve në zhvillim, inkubator i ekonomive në zhvillim të shpejtë dhe partner i udhëheqjes së vendeve gjysëm të industrializuara.

Tema kryesore e edicionit të 8-të të Takimit Vjetor të Investimeve do të jetë “Lidhja e Tregjeve të Zhvilluara dhe tregjeve të reja përmes Investimeve të Huaja Direkte: Partneritetet për Rritjen Gjithpërfshirëse dhe Zhvillimin e Qëndrueshëm”. Ky takim do të zhvillohet gjatë datave 9-11 Prill 2018 pranë Dubai World Trade Center.

Për herë të parë edhe Kosova merr Pjesë në Konferencën Vjetore të Investimeve në Dubai.

Business Kosova Center, ka rezervuar një hapësirë për të prezantuar kompanitë/produktet dhe shërbimet që ju ofroni dhe fton që të bashkoheni me të. Gjatë kësaj vizite grupore do të keni mundësinë e gjetjes së klientëve dhe rritjen e tregjeve për kompaninë tuaj si dhe të caktoni takime me investitorë të ndryshëm për prezantimin e ideve apo projekteve tuaja që kërkojnë investime.

Për më shumë informacion klikoni këtu.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0