Jumptuit, iniciativa e shqiptarit Donald Leka tashmë e integruar me Office 365


Jumptuit, platforma kërkimore e të dhënave nga shërbimet cloud dhe paisjet inteligjente nga një pikë e vetme aksesi, themeluar dhe drejtuar nga shqiptari Donald Leka, njoftoi ditën e djeshme gjatë konferencës CES integrimin e Microsoft Office 365 dhe Azure Machine Learning.

Kjo platformë e disponueshme në Amazon Echo, Fire, Android, iOS, OS X dhe Windows 10 integron plot 27 shërbime nga kompani të shquara si Facebook, Google, Microsoft, Amazon, Twitter, Youtube, Dropbox, Xbox etj.

Integrimi më i fundit i Office 365 mundëson për përdoruesit e Jumptuit editimin e dokumenteve Office. “Me integrimin e Microsoft Office 365, përdoruesit mund të tërheqin dhe editojnë dokumente nga shërbimet cloud dhe paisjet e lidhura me Jumptuit,” tha Donald Leka, themelues dhe CEO i Jumptuit.

Ai shtoi se përdoruesit e Jumptuit mund të ruajnë, kopjojnë madje zhvendosin dokumentet Office ne çdo paisje të lidhur me Jumptuit.

“Produktiviteti do të shtohet falë integrimit edhe të suitës Microsoft Cortana Intelligence dhe Shërbimet Konjitive të Microsoft me njohjen e zërit, kuptimin e gjuhës, analiza linguistike, analiza të tekstit, imazhe dhe video analiza,” tha Leka.

Jumptuit është një platformë kërkimore e të dhënave tuaja në një sërë paisjesh dhe shërbimet cloud. Është dizenjuar për pjesën më të madhe të konsumatorëve të cilët përdorin një kombinim shërbimesh cloud dhe paisjesh Android, iOS, OS X dhe Windows.

Jumptuit mund të lidhet me shërbimet cloud, mediat sociale dhe paisjet inteligjente si televizorët, bokset, veshjet elektronike dhe Internetin e Gjërave. Me fjalë të tjera mund të keni çdo skedar dhe çdo të dhënë tuajën nga një ekran i vetëm, telefon apo televizor.

Burimi: pcworld.al

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0