Jeff Bezos bëhet më i pasuri i botës, por vetëm për 1 ditë - Business Magazine Albania

Jeff Bezos bëhet më i pasuri i botës, por vetëm për 1 ditë


Çmimi i aksioneve të Amazon pati një rritje të Enjten në mëngjes, duke e bërë përkohësisht vlerën neto të Jeff Bezos mbi 90 miliardë $, duke tejkaluar edhe atë të Bill Gates.

Kjo e bëri Jeff Bezos “personin më të pasur të botës”, sipas renditjeve të ndjekura nga Forbes dhe Bloomberg. Por vlera e aksioneve të kompanisë u dobësua kur doli se raporti i fitimit tremujor ishte më i vogël se sa pritej.

Lexo: KUSH JANË 10 NJERËZIT MË TË PASUR NË BOTË?

Kjo e la Gates-in në pozitën e tij të mëparshme tani për tani. Por duket qartë se Amazon është duke ecur më shpejt sesa fqinji i tij në Seattle, Microsoft. Amazon është rritur pothuajse me 40 % deri më tani këtë vit, krahasuar me një rritje prej më pak se 20 % të Microsoft.

Kompania ka qenë gjatë gjithë kohës në lëvizje gjatë kësaj kohe duke bërë disa ndryshime të mëdha:

• Shërbimi i tij i, Amazon Prime ka fituar popullaritet dhe po hidhet në tregje të reja ndërkombëtare.

• Plani i saj për të blerë Whole Foods për 13.7 miliardë dollarë është pëlqyer nga aksionarët. Që nga marrëveshja, kapitalizimi i tregut të Amazon është rritur me rreth 40 miliardë $, gjë që e bën blerjen në thelb të lirë për kompaninë.

Lexo: Përse Amazon është duke blerë Whole Foods?

• Pajisja e saj Echo është lider i qartë në kategorinë e produkteve të asistentëve zanorë. Faqja e industrisë eMarketer kohët e fundit e vlerësoi Amazon se kontrollon 70 % të këtij tregu në rritje, ndërsa Google Home gjendet në vendin e dytë por me shumë distancë.

Pavarësisht ngjarjeve të ditës së djeshme, Amazon mund të ketë ende hapësirë për t’u zgjeruar më tej. Tregtia elektronike aktualisht përbën vetëm 8.5 % të të gjithë aktivitetit të shitjes me pakicë në SHBA, sipas të dhënave të Censusit të SHBA të publikuara në muajin Maj.

Lexo: Shitësit me pakicë po falimentojnë në një kohë rekord

Burimi: news.vice.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0