Jeff Bezos bëhet më i pasuri i botës, por vetëm për 1 ditë


Çmimi i aksioneve të Amazon pati një rritje të Enjten në mëngjes, duke e bërë përkohësisht vlerën neto të Jeff Bezos mbi 90 miliardë $, duke tejkaluar edhe atë të Bill Gates.

Kjo e bëri Jeff Bezos “personin më të pasur të botës”, sipas renditjeve të ndjekura nga Forbes dhe Bloomberg. Por vlera e aksioneve të kompanisë u dobësua kur doli se raporti i fitimit tremujor ishte më i vogël se sa pritej.

Lexo: KUSH JANË 10 NJERËZIT MË TË PASUR NË BOTË?

Kjo e la Gates-in në pozitën e tij të mëparshme tani për tani. Por duket qartë se Amazon është duke ecur më shpejt sesa fqinji i tij në Seattle, Microsoft. Amazon është rritur pothuajse me 40 % deri më tani këtë vit, krahasuar me një rritje prej më pak se 20 % të Microsoft.

Kompania ka qenë gjatë gjithë kohës në lëvizje gjatë kësaj kohe duke bërë disa ndryshime të mëdha:

• Shërbimi i tij i, Amazon Prime ka fituar popullaritet dhe po hidhet në tregje të reja ndërkombëtare.

• Plani i saj për të blerë Whole Foods për 13.7 miliardë dollarë është pëlqyer nga aksionarët. Që nga marrëveshja, kapitalizimi i tregut të Amazon është rritur me rreth 40 miliardë $, gjë që e bën blerjen në thelb të lirë për kompaninë.

Lexo: Përse Amazon është duke blerë Whole Foods?

• Pajisja e saj Echo është lider i qartë në kategorinë e produkteve të asistentëve zanorë. Faqja e industrisë eMarketer kohët e fundit e vlerësoi Amazon se kontrollon 70 % të këtij tregu në rritje, ndërsa Google Home gjendet në vendin e dytë por me shumë distancë.

Pavarësisht ngjarjeve të ditës së djeshme, Amazon mund të ketë ende hapësirë për t’u zgjeruar më tej. Tregtia elektronike aktualisht përbën vetëm 8.5 % të të gjithë aktivitetit të shitjes me pakicë në SHBA, sipas të dhënave të Censusit të SHBA të publikuara në muajin Maj.

Lexo: Shitësit me pakicë po falimentojnë në një kohë rekord

Burimi: news.vice.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale